Reklam
  • Reklam
İHA pilotluğu kazandırıyor
Reklam

İHA pilotluğu kazandırıyor

Son yıllarda hızla yaygınlaşan İHA’lar (İnsansız Hava Aracı), yüksek gelirle iş olanağı sunuyor. Türk Hava Kurumu Üniversitesi yetkilileri, kimi İHA pilotlarının aylık 40 bin lira kazanabildiğini belirtiyor

15 Ağustos 2019 - 14:37 - Güncelleme: 16 Ağustos 2019 - 22:40

Drone olarak da bilinen İHA’lar ilk kez 20’nci yüzyılın başlarında geliştirilmeye başlandı. Uzunca bir süre sınırlı sayıda üretilen ve sadece askeri amaçlarla kullanılan İHA’lar, teknolojinin gelişmesi ve üretim maliyetlerinin düşmesiyle 2000’li yıllardan itibaren hızla yaygınlaştı. Bu gelişme, İHA pilotluğunun bir meslek haline gelmesine neden oldu.

4 KATEGORİDE UÇUYORLAR

Türkiye’de mevzuata göre İHA’lar, uçuş ağırlıkları dikkate alınarak İHA-0 (0-4 kg arası) , İHA-1 (4-25 kg arası), İHA-2 (25-120 kg arası) ve İHA-3 (120 kg üzeri) olmak üzere 4 kategoriye ayrılıyor. İHA pilotluğu eğitimlerinde Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi öne çıkıyor. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı A. Bertan Nogaylaroğlu, İHA-3’ün teorik eğitimini Türkiye’de veren tek kuruluş olduklarını, İHA-0, İHA-1 ve İHA-2 için hem teorik hem uygulama eğitimi verdiklerini söyledi. Nogaylaroğlu, “İHA pilotluk lisansı alanlar fotoğrafçılıktan haritacılığa, tarımdan inşaata kadar birçok sektörde iş bulabiliyor. Bu da İHA pilotluğunun gözde meslekler arasında öne çıkmasını sağlıyor. Üniversitemizde İHA eğitimlerini deneyimli personelimizle ve yüksek standartlarda veriyoruz” dedi.

EN YÜKSEK GELİR İHA-2 PİLOTLUĞUNDA

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut da İHA-3’ler askeri amaçlı sistemler olduğu için bunların eğitimini sadece Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve askeri amaçlı İHA üretimi yapan şirketlerin personelinin aldığını söyledi. Özel sektörde İHA-2 ve İHA-1 kullanıldığını belirten Prof. Dr. Akbulut, İHA-2 pilotlarının İHA üreten firmalarda ve tarım sektöründe faaliyet gösteren büyük kurumlarda aylık 40 bin liraya ulaşabilen ücretlerle iş bulabildiğini vurguladı. Prof. Dr. Akbulut’un verdiği bilgiye göre İHA-1 pilotları ise haritacılık, tarım, inşaat, prodüksiyon, organizasyon ve turizm sektörlerinde firmalarında çalıştıklarında aylık kazançları 5 ile 15 bin lira arasında değişiyor.

GİRİŞİMCİLİK FIRSATI DA VAR

İHA pilotluğu, girişimcilik için de önemli fırsatlar sunuyor. İHA sahibi olan ve lisanslı pilot çalıştıran fotoğraf firmalarının kazancı, yüzde 50’ye varan oranda artıyor. Bazı İHA-1 pilotları turizm ve sportif faaliyetler alanında fotoğraf ve video çekimi yaparak aylık 20 bin liraya ulaşan düzeyde kazanç sağlayabiliyor. Yüksek kazançlı iş ve girişimcilik imkanı sunan İHA pilotluğuna ilgi her geçen gün artıyor. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’de 4 bin kişinin İHA-2, on binlerce kişinin ise İHA-1 eğitimi alması bekleniyor.

Bu haber 1938 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göller Ekspresi seferlere başlıyor
Göller Ekspresi seferlere başlıyor
AKG'de özel Göbeklitepe sergisi
AKG'de özel Göbeklitepe sergisi