İkbal Turizm’in acenta işletme belgesi iptal edildi

İkbal Turizm'in acenta işletme belgesi iptal edildi

TÜRSAB, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nun 16.01.2018 tarihinde verdiği karar ile 3 yıl süreyle hac ve umre organizasyonundan men edilen Adres Tour Turizm’in (İkbal Turizm ve Seyahat Limited Şirketi), seyahat acentası işletme belgesi, bu men kararına uymaması sebebiyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27.11.2018 tarihinde iptal edildiğini açıkladı.

27 Aralık 2018 - 20:45 - Güncelleme: 30 Aralık 2018 - 11:51

TÜRSAB'dan yapılan açıklama şöyle:

Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nun 16.01.2018 tarihinde verdiği karar ile 3 yıl süreyle hac ve umre organizasyonundan men edilen Adres Tour Turizm’in (İkbal Turizm ve Seyahat Limited Şirketi), seyahat acentası işletme belgesi, bu men kararına uymaması sebebiyle T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 27.11.2018 tarihinde iptal edilmiştir.

Ancak bazı internet haber sitelerinde bu seyahat acentasının Bakanlığımız oluruyla acenta faaliyetini sürdürdüğü yönünde haberler yer almaktadır.

Haberde bahsi geçen firma ile ilgili ne Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ne de Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un TÜRSAB’dan herhangi bir talebi olmamıştır.

Söz konusu acentanın işletme belgesinin iptali işleminin durdurulmasına yönelik iddiaların aksine; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme belgesinin iptali 27.11.2018 tarihinde makam oluru ile gerçekleşmiş ve iptale ilişkin yazı acentanın merkezi ile 17 şubesine ve ilgili diğer bütün birimlere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bildirilmiştir. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kurallara uymayan, işletme belgesiz faaliyet gösteren seyahat acentalarının tüketici mağduriyetlerini önlemek adına denetlenmesi ve kapatılması hususuna büyük önem vermektedir.

TÜRSAB Denetim Ekipleri, kurallara uygun faaliyet göstermeyen seyahat acentalarını tespit etmek için saha denetimlerine 7 gün 24 saat devam etmektedir.

Hac ve Umre faaliyeti gösteren, ancak kurallara uygun hareket etmeyen söz konusu seyahat acentası hakkında gelen şikayetler üzerine merkez ofisi ve şubeleri, TÜRSAB Denetim Ekipleri tarafından denetlenmiş, tüm tutanaklar hassasiyetle tutulmuştur.

Firma ile ilgili yürütülen süreç, TÜRSAB’ın kurallara uygun olmayan her seyahat acentasına yönelik uyguladığı bir süreçtir. Dolayısıyla Bakanlığımızdan bu konu ile ilgili herhangi bir talimat alınmamıştır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız.

Bu haber 7227 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Kayseri'de
Turizm Bakan Yardımcısı Yavuz, Kayseri'de
Turizmde beklentilerin etkilenmemesi için toplanacaklar
Turizmde beklentilerin etkilenmemesi için toplanacaklar