İngiltere Türkiye’yi ’’kırmızı’’ listeye ekledi

İngiltere Türkiye'yi ''kırmızı'' listeye ekledi

İngiltere, 17 Mayıs'tan itibaren 'syahat edilebilir ülkeleri gösteren "yeşil listeyi" açıkladı. Türkiye ''kırmızı'' bölümde yer aldı.

07 Mayıs 2021 - 20:23 - Güncelleme: 09 Mayıs 2021 - 09:35

İngiltere,  17 Mayıs'tan itibaren ''kısmi açılma'' doğrultusunda seyahat edilebilir ülkeleri gösteren  "yeşil listeyi" açıkladı. Türkiye ''kırmızı'' bölümde yer aldı.  

İngiltere'nin trafik lambası sistemine göre hangi ülkenin hangi kategoride yer aldığının gösterildiği listede, Portekiz, Cebelitarık ve İsrail, bu yaz tatil yapmak isteyenler  için hükümetin güvenli listesine alınan 12 ülke arasında yer aldı.  Fransa, İspanya, Yunanistan ve Türkiye listeden  dışlananlar arasındaydı.

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İngilizlerin dönüşte izole  edilmeden yeşil listedeki ülkeleri ziyaret edebileceklerini söyledi.

Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Brunei, İzlanda,  Falkland Adaları, 2 Portekiz adası ve Faroe Adaları yeşil listede yer alırken, Norveç ve Finlandiya dahil edilmedi.

Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya dahil olmak üzere “kırmızı liste” ülkelerinden gelenler,  11 gecelik otel karantinasına tabi olmaya devam ediyor.  Otel karantinası gerektiren “kırmızı listeye” Türkiye, Maldivler ve Nepal'i de ekledi.

Ülkelerin sınıflandırılması, aşılanan nüfusun yüzdesi gibi faktörlere dayanıyor.  

Hükümet, trafik ışığı listesini her üç haftada bir gözden geçirecek ve 29 Haziran'da seyahat kısıtlamalarının ayrıntılarını gözden geçirecek. (ajansbizim)

Bu haber 455 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 yeni otel projesine teşvik
6 yeni otel projesine teşvik
AOSB'ye otel yaptırılacak
AOSB'ye otel yaptırılacak