İran’da Fransız turiste casusluk suçlaması

İran'da Fransız turiste casusluk suçlaması

İran’da, 10 ay önce fotoğraf çekiminin yasak olduğu ıssız bir bölgede fotoğraf çekerken gözaltına alınan Benjamin Biere hakkında casusluk ve “rejim aleyhine propaganda yapmak” suçlaması yöneltildiği bildirildi.

15 Mart 2021 - 19:54 - Güncelleme: 17 Mart 2021 - 09:00

Avukat Said Dihan twitter’da,  yapılan duruşmada savcılığın müvekkiline, casusluk ve “medyada İran’da kadınların başlarını örtme zorunluluğuyla” ilgili sorular sorarak rejim aleyhine propaganda yapmak suçlamasını yönelttiğini yazdı.  

Savcılık suçlamasının yeni yapıldığını yazan ancak zamanını tam olarak belirtmeyen Dihan, İran’ın kuzeydoğusundaki Meşhed kentindeki bir cezaevinde tutulan Biere’in sağlık durumunun iyi olduğunu ve avukatlarıyla görüşebildiğini kaydetti. Avukat Dihan, Fransız büyükelçilik yetkililerinin de Briere ile düzenli temas halinde olduğunu belirtti.  

İran yetkilileri henüz Fransız turist hakkındaki resmi suçlamayla ilgili açıklama yapmadı.

İran yasalarına göre, casusluk suçlamasından 10 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.  

Fransız turist, İran’da Batılı ülke vatandaşlarına yöneltilen casusluk suçlamasının son örneği oldu.

İngiliz-İran vatandaşı olan, yardım kuruluşu görevlisi Nazanin Zaghari-Ratcliffe de casusluk suçundan yattığı 5 yıllık hapis cezasını geçen hafta tamamlamasının ardından dün yeniden “rejim karşıtı propaganda” yapmaktan Devrim Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmıştı.

Batı medyasında, İran güvenlik kurumlarının yabancı tutukluları, Batı ile maddi ya da yaptırımlar konusundaki görüşmelerde pazarlık unsuru olarak kullandığı yolundaki eleştiriler, yorumlar dikkat çekiyor. Tahran bunları reddederken, geçmişte tutuklu değişimleri olduğuna da işaret ediliyor.

İran ile Fransa arasında geçen yıl Mart’ta, Fransız araştırmacı Rolanda Marchal ile İranlı mühendis Celal Ruhollanejad'ın değişimi olmuştu. (ajansbizim)

Bu haber 681 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor