İranlı seyahat acenteleri Didim’de

İranlı seyahat acenteleri Didim'de

Didim Ticaret Odası davetlisi olan İran’dan seyahat acentesi yetkilileri Didim’de misafir edildi. Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Turizm Meslek Komitesi Başkanı Deniz Aktaş’ın koordinatörlüğü ile İlçeye davet edilen heyet bir dizi gezi ve görüşme gerçekleştirdi.

15 Mayıs 2019 - 15:30 - Güncelleme: 17 Mayıs 2019 - 12:19

Başta İran’ın en büyük tur operatörlerinden Harmony Group sahibi ve yöneticisi Omid Nikoukar olmak üzere İran’ın Tahran, Tebriz, Mazenderan, Meşhed, ve Kiş şehirlerinden 18 acenteden 26 kişi ve İran turizm Bakanlığından yetkililer Didim protokolü ve Sivil Toplum Kuruluşları yetkilileri Didim Ticaret Odasında bir araya geldi.

İlk olarak Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Turizm Meslek Komitesi Başkanı Deniz Aktaş kendi dillerinde misafirleri selamladı. 
Ev sahibi olarak söz alan Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş misafirleri ve ilçe protokolünü selamlayarak başladığı konuşmasında İranlı heyete İlçemizi ziyaret ettikleri için teşekkür etti. Tanışma toplantısından sonra Otellerle görüşmeler gerçekleştireceklerini hatırlattı. İran’la bu coğrafyada çok uzun süredir yan yana yaşayan kadim iki millet olduğumuzu vurgulayarak yaklaşık on milyar dolarlık karşılıklı bir ticaretin söz konusu olduğunu belirtti. İlçemiz tarihi ve doğa güzellikleri ve denizi ile önemli bir turizm beldesi olduğunu söyleyerek 2016 yılından bu tarafa ülkemizi ziyaret eden İranlı turistlerin sayısının arttığını rakamlarla belirtti. “Hem ticaretimizin hem de turizm potansiyelimizin arttırılmaya ihtiyacı var” dedi. İlçe olarak İran’dan gelen ziyaretçi sayısının son derece sınırlı olduğunu söyledi. Bu çalışma ve bunun devamına yapılacak girişimlerle daha fazla İranlı turist ağırlamak arzusunda olduklarını vurguladı. İranlı komşularımızın burada turizm yatırımları yapmalarını da arzuluyoruz dedi. Sizlerin de uygun göreceği bir tarihte İlçeden bir heyetle İran’ı ziyaret etmeyi arzu ederiz dedi. 
Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay da yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “İran’dan acentelerin Didim’le ilgilenmeleri turizmi çeşitlendirme açısından bizim için önemli bir atılım. Turizmde İngiliz ağırlıklı bir ilçe olarak başladık, bugün geldiğimiz noktada birçok ülkeden misafir ağırlıyoruz. Turizmde çok önemli değerleri olan bir ilçeyiz ama bunu bu güne kadar çok iyi ortaya koyabilmiş değiliz. Bu durumu diğer turizm beldelerinin hatalarını yapmamak adına bir şans olarak kabul ediyoruz. Yeni yatırımın ve özellikle Didim’e turist gelmeyen bir coğrafyadan yatırım gelmesi bizim için önemli. İlçemizde iki ayrı bölgede 40’In üzerinde otel ve tatil köyü yapmaya müsait turizm yatırım alanı var. Bu araziler mülkiyet olarak Devlete ait ve kiralama yetkisi Kültür ve Turizm bakanlığında. Yatırım yapmak isterseniz biz yerel yönetim olarak hem yerel anlamda hem de hükûmet nezdinde bunun önünü açmak için elimizden gelen her türlü çabayı sizin lehinize kullanırız. Ben burada yapılacak görüşmelerden sonra ilerlememiz gereken noktalarda bizden işbirliği yapacak turizmci arkadaşlarla çok hızlı bir çalışma temposu içerisine girilmesi gerektiğine düşünüyorum. Bugün burada başlayan işbirliğinin hızlı ilerlemesini ve iyi noktalara gelmesini temenni ediyorum. Başta Deniz Aktaş olmak üzere misafirlerimizi buraya davet eden ve ağırlayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, dedi. “Toplantımızın somut elle tutulur bir sonuca varmasını diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı. 
Didim Kaymakamı Mehmet Türköz’de “bu salon önemli bir ana tanıklık ediyor” diyerek başladığı konuşmasında “Ticaret Odamızın girişimleri ile ilçemize gelen İranlı misafirlerimiz Didim’i pusulalarına almış görünüyor” dedi. “Yıllardır artarak gelen bir ticari işbirliğimiz var. Başta enerji olmak üzere birçok alanda işbirliklerimiz var. Son yıllarda artarak devam eden turizm ilişkilerine Didim’de dahil olacak inşallah. İlçemiz 81 vilayetten insanımızın yaşadığı şehrimizde 50’ye yakın ülkeden yabancı misafiri de ilçemizde ağırlıyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Bu toplantıdan sonra işbirliği temelleri hızlı bir şekilde inşa edilerek İranlı dostlarımızı turist ve yatırımcı olarak ilçemizde göreceğiz” dedi. Toplantının Didim ticaretine hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti. 
İran’ın en büyük tur operatörlerinden Harmony Holding sahibi ve yöneticisi Omid Nikoukar katılımcıların ramazan ayını kutlayarak başladığı konuşmasında sadece Tahran değil İran’ın birçok bölgesinden acenteleri buraya getirdiklerini söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü. “Didim’in güzel deniz ve doğasından ziyade halkını çok beğendik, burada yaşayanlar diğer şehirlere göre çok farklı. 21 senedir acente sahibiyim 17 senedir Türkiye’ye charter seferi yapıyorum. Türkiye dost ve Müslüman bir ülke ve çok seviyoruz ve bu destinasyona önem veriyoruz. Turizmi çok iyi biliyorsunuz. Didim’İ tanıtmak amacıyla en iyi acentelerle buraya geldik. Benim acentem Harmony Holding yıl boyunca charter seferleri yapıyor. Sezonda başladığımız seferleri kesmedik tüm yıl devam ediyoruz. . Antalya ve İzmir’e olan seferlere İki sene önce Denizli’yi ekledik. ve şimdi İstanbul’dan sonra sahiller için en fazla uçak Denizli’ye geliyor. Denizli’den Marmaris, Bodrum, Antalya, Alanya ve Kuşadası’na turist gönderiyoruz. İran’da benim yaptığım iş yeni destinasyon bulmak tanıtmak. Kaymakam ve Başkan bize yardımcı olursa bir aydan sonra Didim’e sefer koyacağız. haftalık 50 – 100 arası turist göndereceğiz ve bunu arttıracağız. Sezonda başlayan seferleri önce yedi ay sonra da tüm yıla uzatacağız. Başkanımızın yatırım teklifine de sıcak bakıyorum, çünkü burası diğer yerlere göre daha bakir bir yer. Bu 17 sene içerisinde Türkiye’ye en fazla turist gönderen benim acentemdir. Türkiye için çok emek harcadım. Ben de sizden bir şey rica ediyorum, buradan İran’a turist gönderin. Siz bizden yatırım istediniz. Biz de sizden bir gün sizden yatırım isteyeceğiz. Ben burada size söz veriyorum Didim içinde çok büyük reklam yapacağım ve tanıtacağım. Sizin misafirperverliğinize çok teşekkür ediyoruz. Grubumuz çok memnun kaldı. Buradan hepinizi davet ediyoruz. Sizin sezonundan sonra bizim sezonumuz başlıyor. Eylülden sonra sizi İran’a bekliyoruz” dedi. 
Konuşmaların ardından İranlı heyet ilçedeki konaklama tesisleri yöneticileri ve acentelerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 

Bu haber 3025 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'nin en mutlu şehri: Eskişehir
Türkiye'nin en mutlu şehri: Eskişehir
İstanbul Yatırım Ajansı kuruldu
İstanbul Yatırım Ajansı kuruldu