İşletmelerin yüzde 71’i devlet desteğinden faydalanamadı

İşletmelerin yüzde 71'i devlet desteğinden faydalanamadı

Koronavirüs salgınında en çok etkilenen sektörler arasında yer alan yeme-içme sektöründe işletmelerin yüzde 71'i herhangi bir devlet desteğinden faydalanamadı.

10 Mart 2021 - 00:00 - Güncelleme: 11 Mart 2021 - 09:18

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı  Mutlu Ayhan, yeme-içme sektörü temsilcisi üyelerine yaptıkları araştırma sonucunda ortaya çıkan ekonomik verilerin karamsar olduğunu, toparlanmanın hızlanması için ilave ekonomik önlem paketine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Marmaris Ticaret Odası geçtiğimiz hafta içerisinde Yiyecek-İçecek sektöründe faaliyet gösteren üyeleri ile yaptığı görüşmeler neticesinde sektörün son durumu hakkında bir rapor hazırlayarak üst kuruluşu TOBB vasıtasıyla ilgili bakanlıklara iletti. 20 Kasım 2020 itibariyle faaliyeti kısıtlanan sektör yaklaşık 100 gün sonra kontrollü normalleşme sürecinde müşteri kabulüne başlamıştı.

Yaklaşan turizm sezonu öncesi sektörün son durumunu analiz eden MTO acilen sektöre destek verilmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Restoran, kafeterya, bar ve gece kulübü sektörü temsilcisi üyelerine sorulan sorular neticesinde;

İşletmelerin %71’inin herhangi bir devlet desteğinden faydalanamadığı,

İşletmelerin %84’ünün kredi başvurusu yaptığı ve bu işletmelerin %70’inin kredi kullanamadığı, 

Sektördeki işletmelerin % 52’sinin vergi ve SGK borcu olduğu,

Bu işletmelerin %67’sinin yapılandırma başvurusunda bulunmalarına rağmen %62’sinin yapılandırma borcunu ödeyemeyeceğini düşündüğü,

Sektörde faaliyet gösteren işletmelerin %24’ünün %25-50, %62’sinin ise %50-90 oranında gelir kaybı yaşadığını ve %14’ünün ise hiç faaliyet gösteremediği için %100 gelir kaybına uğradığını belirttiği,

Bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin %86’sının kiracı konumunda olduğu,

İşletmelerin verdiği cevaba göre; yıllık kira ücretlerinin %51’inin 40.000-100.000 TL arası, %49’unun 100.000 TL ve üzeri kira ödemekte olduğu,

Kiracı konumundaki işletmelerin %28’ine kira indirimi yapılırken, %72’sine mülk sahipleri tarafından indirim uygulanmadığı görüldü.

 

MTO Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan sektör üyelerinden gelen cevaplar neticesinde ivedi bir şekilde ilave ekonomik tedbir paketi hazırlanması gerektiğini belirtirken, yeme-içme ve eğlence sektörü ayakta kalamazsa turizm sektörü ayakta kalamaz dedi. Yapılan sektör araştırması sonucunda; yapılandırma başvurusu yapan işletmelerin ikinci taksit ödemelerinin turizm sezonu dikkate alınarak 30 Temmuz 2021’e uzatılması, sektörde faaliyet gösteren işverenlerin Bağ-kur ödemelerinin 6 ay boyunca alınmaması, işletmelerin kapalı kaldığı süre boyunca kira stopaj ödemelerinin 6 ay boyunca alınmaması ve kontrollü normalleşme sürecinde yeniden kısıtlı olarak açılan veya açılacak olan işletmelerin içinde bulundukları finansal sıkıntılar dikkate alınarak sezon hazırlıklarını tamamlayabilmesi için faizsiz ya da enflasyona uygun faiz oranına sahip 1 yıl ödemesiz işletme kredisi (kredi notuna bakılmaksızın) kullandırılması konusunda talepte bulunuldu.

Marmaris’te faaliyet gösteren tüm sektörler için benzer çalışmaların yapılarak ilgili bakanlıklara iletildiğini belirten MTO Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan, Nisan sonunda Rus ve Ukraynalı misafirlerle turizm sezonunun başlayacağını, Ramazan Bayramı ile birlikte yerli turistlerin ilçemize geleceğini ve akabinde İngiliz turistlerle sezonun hız kazanacağını beklediklerini belirtirken, tüm işletmelerin pandemi kurallarına riayet etmesinin önemine dikkat çekti.

Restoran ve kafelerde 1,5 metre masa mesafesi ile 60cm sandalye aralığı ile oluşturulmuş oturma düzeni ve HES Kodu sorgulamasına muhakkak uyulması gerektiğinin altını çizen Başkan S. Mutlu Ayhan sıklaşarak artacak denetimlerde cezai müeyyidelere maruz kalmamak için pandemi kurallarına azami derecede uyulması gerektiğini belirtti.

 

 

Bu haber 629 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor