İstanbul Havalimanı yolcu kapasitesi 200 milyona ulaşacak

İstanbul Havalimanı yolcu kapasitesi 200 milyona ulaşacak

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ateş, ''İstanbul Havalimanı dört etapta gerçekleşecek. Şu anda açılan 1’inci etabın, 1’inci fazı. Daha sonra 2’nci fazı ve sonrasında, ihtiyaçlara göre kuruluşun önerisiyle, diğer etapları açılacak. Böylece İstanbul Havalimanı yolcu kapasitesi 200 milyona ulaşacak'' dedi.

21 Temmuz 2019 - 00:00 - Güncelleme: 21 Temmuz 2019 - 23:15

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ateş, Platin Dergisi'ndeki söyleşisinde, Türkiye’de özellikle son 17 yılda, her sektörde olduğu gibi, ulaştırma sektöründe de çok büyük ilerlemeler kaydedildiğini belirterek,  DHMİ'nin de bu ilerlemelere paralel olarak kendisini sürekli yenileyip geliştirdiğini söyledi.

İstanbul Havalimanı'nın birçok açıdan dünyanın en büyük havalimanı olduğunu belirten Ateş, şunları kaydetti:

''DHMİ uhdesinde gerçekleştirilen ‘zafer anıtımız’ İstanbul Havalimanı; Türkiye'nin iç ve dış hatlarda havacılıktaki büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak, teşvik edecek bir havalimanı olmasının yanı sıra, Batı Avrupa ile Uzak Doğu arasında da önemli bir transfer merkezi haline gelecek.

İstanbul Havalimanı dört etapta gerçekleşecek. Şu anda açılan 1’inci etabın, 1’inci fazı. Daha sonra 2’nci fazı ve sonrasında, ihtiyaçlara göre kuruluşun önerisiyle, diğer etapları açılacak. Böylece İstanbul Havalimanı yolcu kapasitesi 200 milyona ulaşacak. Bu eser ülkemiz için bir markadır. Her şeyden önce bu proje ile çok büyük bir istihdam sağlanmıştır. İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle birlikte, Türkiye’nin küresel sivil havacılıkta ‘oyun kurucu’ konuma yükselmesinin yanı sıra ülkemiz ekonomisi açısından da büyük bir istihdam seferberliğine imza atıldı. 

İstanbul Havalimanı, sadece havacılık sektörünün gelişmesine değil; aynı zamanda hem aktive ettiği yatırımlarla, hem yaratılacak ek istihdam yoluyla, hem de sektörden sağlanacak katalitik etkilerle Türkiye ekonomisinin gelişmesine de önemli katkı sağlayacak.

Tüm dünyanın gözünü kamaştıran bu muhteşem eser, sadece Orta Doğu, Avrupa ve Asya’nın merkezindeki Türkiye’nin değil, dünya havayolu ulaşımının da merkez üssü olacak.''

Bu haber 2384 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm cenneti Türkiye'ye ilgimiz tekrar eskisi gibi olacak
Turizm cenneti Türkiye'ye ilgimiz tekrar eskisi gibi olacak
Turizm beldelerindeki eğlence sektörü normalleşmek istiyor
Turizm beldelerindeki eğlence sektörü normalleşmek istiyor