Reklam
  • Reklam
İstanbul nüfusunun yüzde 30’u Z kuşağı

İstanbul nüfusunun yüzde 30'u Z kuşağı

İÜ Şehir Politikaları Merkezi tarafından İstanbul’un demografik verileri izlenerek demografik değişime yönelik bir araştırma gerçekleştirildi. Merkez Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, yapılan araştırmaya dair detayları anlatarak araştırma sonuçlarına dair bilgi verdi.

15 Nisan 2019 - 00:00 - Güncelleme: 15 Nisan 2019 - 16:05

İstanbul’da ilçe ve mahalle düzeyinde yaşanan demografik değişime yönelik yapılan çalışmayı anlatan İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, bu değişimin son beş yılda hızlandığını belirtti. İÜ Şehir Politikaları Merkezi olarak Şehir Veri Sistemi’ni kurmaya başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Murat Şeker, şehrin verisinin izlenmesiyle demografik değişimin ne yönde gerçekleşeceğinin tahmin edilebileceğini belirtti.

Merkez bünyesinde İstanbul ve ilçeleri üzerinde derlenen demografik veriler üzerinden yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul’da hem il hem de ilçe düzeyinde hatta bazı bölgelerde mahalle ölçeğinde bile hızlı bir demografik değişim izlendi.

İstanbul’un Demografisi Hızla Değişiyor

Prof. Dr. Şeker, “Araştırmanın sonuçlarına göre, İstanbul’da yaşayanlar kuşaklar açısından incelendiğinde; Z kuşağının toplam nüfus içindeki payının arttığı gözleniyor. Toplumun en genç ve dinamik kuşağı olan Z kuşağı, beş yıl önce İstanbul nüfusun yüzde 23’ünü oluştururken, bugün bu oran yüzde 30’a yaklaştı. Geleneksel kuşak ve X kuşağının oranı giderek azalırken, Y kuşağı ise varlığını koruyor.” diye konuştu. Bu durumun özellikle çalışma yaşamını tamamlayanların İstanbul’u terk etmeye başladığını gösterdiğini belirten Prof. Dr. Şeker, işgücünün büyük kısmını oluşturan Y kuşağının İstanbul’da yaşamaya devam ettiğini ve hızlıca gelen Z kuşağının giderek şehrin hâkimi olmaya başlayacağını gösterdiğini ifade etti.

Prof. Dr. Şeker, “Araştırmada, kuşak farklılıklarının önemine dikkat çekilerek, İstanbul’un daha hızlı, daha dinamik, teknolojiyi takip etmeyen teknolojiyi ilerleten bir anlayışla yönetilmesi gerektiği vurgulanıyor.” dedi. (istanbul.gov.tr)

Bu haber 492 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jazeera İstanbul uçuşlarına başladı
Jazeera İstanbul uçuşlarına başladı
Otel kanalizayonunu temizlerken gazdan zehirlenen 7 kişi öldü
Otel kanalizayonunu temizlerken gazdan zehirlenen 7 kişi öldü