İzol, "Odalar turizm yatırımlarına odaklanmalı"

İzol, "Odalar turizm yatırımlarına odaklanmalı"

Mersin’de faaliyet gösteren Oda Başkanları müşterek toplantıda bir araya geldi. Kentin sorunlarını masaya yatıran başkanlar önümüzdeki süreçte hangi alanlarda ortak çalışma yürütülebileceği, ortak lobi yapılabileceğini belirledi.

17 Eylül 2019 - 13:14 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 - 18:11

TOBB’a bağlı Odalar Mut Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde düzenlenen müşterek toplantıda buluştu. Divan başkanlığını Mersin Deniz Ticaret Odası ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cihad Lokmanoğlu’nun gerçekleştirdiği toplantıya Mersin Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol ile birlikte katıldı.

İzol: “Odalar turizm yatırımlarına odaklanmalı”
Toplantıda söz alan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan A.Hamit İzol da, bölgenin turizm anlamındaki önemini vurgulayarak yaparak, devam eden turizm yatırımları hakkında bilgi verdi. Erdemli’den – Anamur’a kadar olan bölgeye turizm konusunda önem verilmesi gerektiğine değinen İzol, Odaların turizm yatırımlarına odaklanması ve bu yatırımları desteklemesi gerektiğini söyledi. 

Kaynar: “Turizm için ulaşım sorununun çözülmesi önemli”
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kaynar, ilçe ekonomisinde tarım, turizm ve sanayinin önemli rol oynadığını söyledi. Nüfusun %60-65’inin tarımla uğraştığına işaret eden Kaynar, ilçe tarımında önemli yeri olan Silifke çileğine Coğrafi İşaret Tescili’ni aldıklarını da vurguladı.
Bölgenin turizmde de güçlü olduğunu ve önemli alternatif turizm alanları bulunduğunu kaydeden Kaynar, “Ancak maalesef Mersin’in batısında kalan ilçeler adeta ikinci bölge olarak tanımlanıyor ve altyapı yatırımlarında buna göre davranılıyor. Bu nedenle güçlü olduğumuz yönlerin gelişmesi istenen ölçüde olmuyor” dedi. Örnek olarak ulaşım sorununa değinen Kaynar, Kumkuyu havaalanı taleplerini dile getirdiklerinde Çukurova Bölgesel Havaalanı tamamlanmadan bu konunun yatırım programına alınmasının mümkün olmadığının kendilerine iletildiğini oysa ulaşım sorunu çözülmeden bölgeye turist getirmenin zor olacağını söyledi. Bölgede sanayinin güçlü olduğunu da kaydeden Kaynar, 66 parsellik OSB’de 45 fabrikanın faal olduğunu, diğerlerinin de yatırım aşamasında olduğunu belirtti. 

Bu haber 462 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mısır 78 otele sertifikalarını verdi
Mısır 78 otele sertifikalarını verdi
Bozcaada’da oteller 22 Haziran'a kadar kapalı
Bozcaada’da oteller 22 Haziran'a kadar kapalı