Reklam
  • Reklam
Kaleiçi Yat Limanı’ndaki tur teknelerine plaka

Kaleiçi Yat Limanı'ndaki tur teknelerine plaka

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye’de bir ilk olan uygulama ile Kaleiçi Yat Limanı’ndaki 46 gezi teknesine plaka dağıttı.

17 Aralık 2018 - 10:27 - Güncelleme: 19 Aralık 2018 - 09:52

Kaleiçi Yat Limanı’nda düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Alparslan Belin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Akdeniz Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Abdullah Demircan, Kaleiçi ve Adrasan’dan tur tekne sahipleri katıldı. 

Hedefim denizle iç içe yaşayan bir Antalya 

Antalya’nın 640 km’lik sahil şeridine sahip bir deniz kenti olmasına rağmen denizden ne kadar faydalandığının tartışılır olduğunu ifade eden Türel, “Bu kentin belediye başkanı olarak benim de en büyük hedefim Antalya’yı denizle daha da iç içe yaşayan bir şehir haline getirmektir” dedi.

Bu amaçla birçok adım attıklarını belirten Başkan Türel, “İşte Konyaaltı sahil projemiz gerçekten harika oldu. Yat limanı projelerimiz, kurvaziyer liman projemize kadar, deniz otobüslerimizle Antalyalıyı artık denizden maksimum seviyede faydalanmaya ve iç içe yaşar hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

İlklerin belediyesiyiz 

Antalya’da ilklerin belediyesi olmaya alıştıklarını belirten Türel, yine Türkiye’de bir ilk olarak Kaleiçi Yat Limanı’ndaki 46 gezi teknesine plaka verdiklerini söyledi. Başkan Türel, “Bugüne kadar hiçbir ilde gezi teknelerine plaka verilmemiş. Bu da bize nasip oldu” dedi.

Havuz sistemi iyi çalışıyor

Daha önce de yat limanındaki gezi teknelerinin daha iyi hizmet verebilmesi için bir havuz sistemini kooperatifle ortaya koyduklarının altını çizen Türel, şunları aktardı: “Yani geçmişte burada ekmek peşinde koşan kardeşlerimiz daha çok müşteri alabilmek için yoldan geçen misafirleri çevirip kendi teknelerine almaya çalışırlardı. Bu hoş bir görüntü değildi. Biz dedik ki bir havuz sistemi oluşturalım, girişler tek yerden olsun. Kooperatif ön planda olsun. Hangi tekneye kaç kişi bindi değil, toplamda binilen müşteri sayısını biz teknelere kapasitesine göre eşit olarak dağıtalım dedik. Ve sayenizde bu sistem gerçekten çok iyi çalıştı. Ben her yerde söylüyorum. Bizim yapmış olduğumuz bütün hizmetlerde gerçek pay sahibi, başarı sahibi benim Antalya’da yaşayan vatandaşlarımdır. Bunu da siz başardınız. Biz sadece size destek verdik önünüzü açtık.”

Teknelerin değeri artacak 

Başkan Menderes Türel, yeni uygulama ile havuz sistemi içinde olmayıp ticari faaliyet gösteren teknelere de müracaat etmeleri halinde özel tekne plakası vereceklerini ifade ederek, “Kimseyi mağdur edemeyiz. Plakalarınız da 07 Antalya KYL (Kaleiçi Yat Limanı kısaltması) 01, 02, 03…. diye olacak. Böylece aynı taksilerde olduğu gibi tekneleriniz hem bir durak hem de bir plaka sahibi oluyor.  Teknelerinin değeri artacak. Artık sadece tekneleriniz değil, duraklarınız da değerli olacak. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
Hizmetleri vatandaşların talepleri doğrultusunda şekillendirdiklerini anlatan Türel, geçtiğimiz günlerdeki Kumluca ziyaretinde kendisinden Kaleiçi Yat Limanı’nda olduğu gibi plaka isteyen Adrasanlı geçi tekne sahiplerine de 1 ay içinde plaka vereceklerini kaydetti.

4 yeni marina projesi

Antalyalıları denizle barıştırmak ve buluşturmak için yaptıkları çalışmaların bunlarla sınırlı olmadığını ifade eden Türel, şöyle konuştu: “Antalya’da sadece merkezde bir yat limanının artık yeterli olmadığını hepimiz biliyor ve görüyoruz. Daha fazlasını yapmamız lazım. Bir tanesi Lara’daki kruvaziyer liman projesi içinde, diğeri Büyük Liman Doğu mendireği başında olmak üzere 2 yat limanı projemiz hazır. Bir dahaki dönem ki projelerimiz arasında Kundu Acısu ve Kopak çayı üzerinde nehir marinaları da ucuz bağlama ücretlerimizle Antalyalı hemşerilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Yerli halka hizmet edecek bu marinalar belediye tarafından işletilecek ve maliyetleri en düşük şekilde tutulacak.”

İlk plakayı Türel çaktı

Akdeniz Yelkenli ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Abdullah Demircan da plakalar ile daha iyi ve daha güçlü hizmet vereceklerini belirterek, “Bize her konuda destek olan Büyükşehir Belediyemizin her zaman yanındayız” dedi.
Ardından Başkan Türel tarafından Kaleiçi Yat Limanı’ndaki 46 gezi teknesine törenle plakaları verildi. Türel, sembolik olarak bir gezi teknesine ilk plakayı çaktı.

Bu haber 988 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlk çeyrekte uçuşların yüzde 80’ni zamanında gerçekleşti
İlk çeyrekte uçuşların yüzde 80’ni zamanında gerçekleşti
Mersin Belediyesi Hava Taksi hizmetine başladı
Mersin Belediyesi Hava Taksi hizmetine başladı