Reklam
  • Reklam
Kariye müze kalmalı!

Kariye müze kalmalı!

İstanbul Turizm Platformu, toplumsal ve tarihsel değerlere sahip çıkmak için Kariye'nin müze olarak kalmasını talep etti.

30 Ekim 2020 - 12:43 - Güncelleme: 31 Ekim 2020 - 11:23

İstanbul Turizm Platformu'ndan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

''Doğu Roma Dönemi’nden günümüze olabilecek en iyi şekilde gelen eski Hora Manastırı’nın Kilisesi olan Kariye Müzesi’nin, 21 Ağustos 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrine ve ibadete açılmasına hazırlanılmaktadır.

Oysaki yapının müze olarak kullanılmasına 1948 yılında karar verilmiş, Rönesans sanatının habercisi mozaikler ve Doğu Roma Dönemi resim sanatının en önemli fresk örnekleri gün yüzüne çıkarılarak anıt yapı 71 yıl boyunca Müze olarak işlevini sürdürmüştür. Kariye; sanat, eğitim, öğrenim, kültür varlığı olarak kentsel ve kültürel miras merkezidir.

Kariye’nin önemi, mozaikler, freskler ve anılan işlevleri ile sınırlanamaz. Mozaiklerin yapıldığı 14. yüzyılın başında Giotto’nun Padova’da betimlediği eserler Kariye ile eş zamanlı olup, gerek konu ve gerekse teknik açıdan müthiş benzerlik göstermektedir. Aynı dönemde, Avrupa resim sanatının daha Ortaçağı yaşadığı unutulmamalıdır. Askeri gücünü yitirmiş olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun ekonomisi çökmüş ve Osmanlı tehdidi altındadır. 15. yüzyılda İstanbul'un fethinden sonra birçok sanatçının İtalya'ya göçmesi Rönesans'a zemin hazırlamış ve Rönesans'la birlikte Yeniçağın başlamasına neden olmuştur. Kariye, yalnızca Türkiye’nin değil Dünya’nın kıymetli bir kültür mirasıdır.

Yapının cami olarak ibadete açılmasına karar verilmesi ile tarihsel ve sanatsal değerleri çok yüksek fresklerin, mozaiklerin: Rönesans'ın İtalya'dan önce İstanbul’da başladığına ilişkin en önemli kanıtların üstleri kapatılacaktır / kapatılmaktadır. Tarih, kültür, sanat, eğitim ve öğretim unsuru olarak çeşitli niteliklere sahip anıtın müze işlevinin sürmesi tüm insanlık için daha yararlıdır. Henüz yeni restore edilmişken anıtın camiye dönüştürülmesi çelişkili bir tutumdur.

UNESCO üyesi Türkiye Cumhuriyeti, çok değerli sanat değerleriyle insanlık mirası Kariye Müzesi’ni korumak, gelecek nesillere aynı işlevi ile emanet etmek yükümlülüğündedir. Kariye Müzesi’nin anılan güncel toplumsal, kültürel, sosyal, turistik işlevlerinin devam etmesini, MÜZE KALMASINI talep ediyoruz.''

 

Bu haber 898 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Taksim'de otelde yangın
Taksim'de otelde yangın
Otellerde üretim fiyatları pandemide ne oldu?
Otellerde üretim fiyatları pandemide ne oldu?