Kırk, ’’Ekmeğimizle oynanmasına izin vermeyeceğiz’’

Kırk, ''Ekmeğimizle oynanmasına izin vermeyeceğiz''

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk, ''Meclise sevk edilen 2634 sayılı ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ na tepki göstererek, ''Ekmeğimizle oynanmasına asla izin vermeyeceğiz'' dedi.

01 Nisan 2021 - 08:43 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 09:12

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk,  ''Meclise sevk edilen 2634 sayılı ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ na tepki gösterdi. Kırk, şunları kaydetti:

''TÜRSAB görüşüne başvurulmaksızın Turizmi Teşvik Kanunu maddelerinin, sektörün can damarı olan seyahat acentalarımızın hak ve yetkilerinin ellerinden alınarak aleyhine bir kararla değiştirilmesi asla kabul edebileceğimiz bir şey değildir. 

1618 Sayılı Kanun ve bağlı mevzuat uyarınca seyahat acentalarına münhasır transfer hak ve yetkisinin, seyahat acentalarının münhasırlık alanından çıkarılması anlamına gelen bu düzenlemelere Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği olarak şiddetle karşı olduğumuzu belirtmek isteriz.

TEKLİFİN 
10’uncu maddesi ile 2634 Sayılı Kanun’un 5’inc maddesii  tamamen değiştirilmektedir. 5’inci maddenin 10’uncu fıkrasında""Beş yıldızlı oteller ile tatil köylerinin beş binek araca kadar sahip olacakları araçları ile kendi müşterilerinin transferlerini yapabilecekleri” düzenlenmektedir. 
Bu düzenlemede transfer yapabilecek araçların konaklama tesisine ait olması veya leasing usulü ile kiralanması şartının yanı sıra en az 2900 cc motor hacminde olması gerektiği ifade edilmektedir. Bu hususa ilişkin detayların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirleneceği de madde metninde yer almaktadır.

Ülkemize milyonlarca turist ve Milyarlarca dolar döviz kazandıran Seyahat Acentalarının  mesleğine zarar verecek ve hatta mesleği yok edecek nitelikte olan bu düzenlemeye karşıyız.

Kovid19 nedeniyle 13 aydır kapalı olan Seyahat Acentaları destek beklerken nu kanun teklifi ile mesleğin tamamen ölmesine neden olacağı kaygısı ile karşı karşıyayız. İlgili kanun maddesinin yasalaşmaması için tüm girişimlerimizi sürdürüyoruz.''

Bu haber 861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
Aeroflot Türkiye uçuşlarını iptal etti
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü
THY Avrupa'da liderliğini sürdürdü