Kişi başı geliri 1000 dolara doğru yükseltmeliyiz

Kişi başı geliri 1000 dolara doğru yükseltmeliyiz

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, ''Artık temel hedefimiz sayı değil gelir odaklı olmalıdır. Kişi başı geliri 650 dolar değil, bunu öncelikle 750 dolara nihayetinde 1000 dolara doğru yükseltmeliyiz. Böyle bir potansiyelimiz mevcut'' dedi.

01 Şubat 2020 - 14:00 - Güncelleme: 03 Şubat 2020 - 16:31

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, turizmin önemli ülkeleri olan Almanya, İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde iç pazar oranları %25 civarında iken bu oranın bizde yaklaşık % 10 civarında olduğunu söyledi.

''Bizimde hızla bu oranlara ulaşabilmemiz için tüm paydaşlarla birlikte çalışmamız gerekmektedir'' diyen Çorabatır, şöyle konuştu:

''Biz turizmciler olarak yolumuza devam ediyoruz. Türkiye turizmine katkı sağlamak adına tüm gücümüzle, özverimizle çalışmaya devam edeceğiz. 2016 - 2017 yıllarında yaşadığımız gelişmeler sonrasında turizm sektörü ciddi bir kan kaybetti. Yaşadığımız tüm olumsuz olaylara rağmen yılmadan, pes etmeden yaptığımız çalışmalarla zorlu süreçleri geride bıraktık. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 2018 yılı itibarı ile tekrar Dünya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan 6. ülkesi konumuna yükseldik. 2019 yılı ise rekorların kırıldığı bir yıl oldu.

TEMEL HEDEF SAYI DEĞİL GELİR ODAKLI OLMALI

2020 yılının da aldığımız verilere göre çift haneli yükselişlerle geçeceği öngörülüyor. Turistsayısı anlamında hedefimize hızla ilerliyoruz ancak turist sayısında ki bu artışı kişi başı gelirlerde yansıtmalıyız.Artık temel hedefimiz sayı değil gelir odaklı olmalıdır. Kişi başı geliri 650 dolar değil, bunu öncelikle 750 dolara nihayetinde 1000 dolara doğru yükseltmeliyiz. Böyle bir potansiyelimiz mevcut. Yeter ki, sektör bileşenleri enerjilerini bu yönde harcasınlar. Bizler, bu noktada çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Yakaladığımız başarı büyük olsa da rehavete kapılma şansımız bulunmamaktadır.

TURİZMDE DİJİTALLEŞMENİN ÖNEMİ

Dünyadaki ticaret savaşları acımasızca devam etmektedir. Tüm destinasyonlar, daha çok turist ağırlamak, daha çok turizm geliri elde etmek için hiç olmadığı kadar keskin bir rekabet içine girmiş durumda. Sizlerin gayret ve emeği ile yakalanan yükselişle turizmden elde ettiğimiz gelir, Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına kapatır hale geldi. Turizmin, ülkemizin diğer sektörleri ile karşılaştırıldığında ekonomik anlamda enstratejik sektörü olduğu artık herkes tarafından tartışmasız bir biçimde kabul edilmiştir.

Turizmi konuşurken dijitalleşmeden de bahsetmek isterim. Konaklayan her bir misafir bizler için bir veri kaynağı. Misafirlerimizden topladığımız tüm bu verilerle tüketici eğilim ve beklentilerine ilişkin anlamlı sonuçlara ulaşacağımız “Big Data” olarak tabir edilen dijital bir arşiv oluşturmamız gerekiyor. Yükselen teknoloji ile birlikte bir taraftan misafirin seyahatini kolaylaştırırken diğer taraftan maliyetlerimizi etkileyecek dijital dönüşüm çağına ayak uydurmamız lazım. Birlikteliğimizden doğan güçle tüm bu alanlarda değişimleri hayata geçirmemiz, sektörümüzün önünü açarak ülkemizi rakiplerimizin karşısında bir adım öne çıkmasını sağlamamız gerekiyor.''

Bu haber 625 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY  seferlerini 1 Mayıs'a  kadar durdurdu
THY seferlerini 1 Mayıs'a kadar durdurdu
THY'den koronavirüse mali önlem
THY'den koronavirüse mali önlem