Reklam
  • Reklam
KKTC’de koronavirüs kısıtlamaları uzatıldı

KKTC'de koronavirüs kısıtlamaları uzatıldı

KKTC'de 1 Ekim'de sona ereceği duyurulan koronavirüs kısıtlamaları 1 Kasım tarihine kadar uzatıldı.

30 Eylül 2020 - 15:02 - Güncelleme: 01 Ekim 2020 - 16:44

KKTC Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,  45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar Doğrultusunda  Ek Tedbir Kararlarının Uygulanmasına Karar Vermiştir.

01 Ekim 2020 tarihine kadar alınan karantina kararlarının 01 Kasım 2020 saat 23:59 tarihine kadar uzatılıldı. 

Eğitim ve Öğretim ile ilgili olarak; 01 Ekim 2020 tarihinden itibaren;  Okul Öncesi (5 yaşa kadar) okullarının tam zamanlı olarak,  İlkokul 1 ve 2. Sınıfların dönüşümlü olarak başlamasına, 05 Ekim 2020 tarihinden itibaren, İlkokul 3-4 ve 5. Sınıfların dönüşümlü olarak başlamasına  12 Ekim 2020 tarihinden itibaren; Orta okul ve liselerin (6-7-8-9-10-11 ve 12. Sınıfların) dönüşümlü olarak başlamalarına 12 Ekim 2020 tarihinden itibaren özel eğitim kurumları (dershane, etüt, kurs yerleri vb. kurumların) yine sosyal mesafe, hijyen ve diğer koruyucu önlemlerin uygulanması şartı ile açılmalarına karar verildi.

Üniversitelerin yüz yüze eğitim ihtiyacı duyulan uygulamalı bölümlerinde pandemi kurallarına ( sosyal mesafe, hijyen ve diğer koruyucu önlemlerin ) uymak şartı ile eğitim yapılabilecej.  Ancak B ve C grubu ülkelerden giriş yapacak öğrenciler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde görevlilere vererek ülkeye girebilecek. B grubundaki ülkelerden gelenler 7 gün süre ile, C grubundaki ülkelerden gelenler ise 14 gün süre ile karantinada kalacak.

Eğitim amacı ile yapılacak taşımacılığın pandemi kuralları çerçevesinde yapılmasına, okullarda ve sınıflarda uygulanacak tedbirler hususunda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin ortak hazırlamış olduğu rehber uygulanacaktır. Dönüşümlü eğitim uygulanacak sınıflarda sınıf mevcudunun maksimum 20 kişi ile sınırlandırılmasına ve sınıf düzeninin sosyal mesafe, hijyen ve diğer koruyucu önlemlerin uygulanacak şekilde planlanmasına, boks, güreş, yakın dövüş ve kempo spor dallarının 01 Kasım 2020 tarihine kadar yapılmamasına, temassız ve az riskli spor kategorilerinin 01 Ekim 2020 tarihinden itibaren antrenmanlarının başlatılmasına, 15 Ekim 2020 tarihinden sonra Federasyonun uygun göreceği zamanda müsabakaların seyircisiz olarak yapılmasına karar verilmiştir. Tüm sporcuların iç bulaş ve çıkan vaka sayılarına göre PCR testlerinin periyodik olarak tekrarlanmasına, miting ve kitle toplantılarının yapılmamasına, çocuk oyun alanları ve parkların 01 Ekim 2020 tarihinden itibaren açılmasına karar verildi.

Ülkemizde vaka sayısının azalmasının devam etmesi halinde; 01 Ekim 2020 tarihine kadar kapatılan tüm işyeri ve eğlence mekanlarında çalışan kişilerin PCR testlerinin yapılması kaydı ile 17 Ekim 2020 tarihi itibarı ile açılmasına karar verildi. 

Bu haber 744 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY'den yurtiçi indirim kampanyası
THY'den yurtiçi indirim kampanyası
AB üyesi ülkelerdeki otel odası sayısı yükseldi
AB üyesi ülkelerdeki otel odası sayısı yükseldi