Reklam
  • Reklam
Konaklama tesislerine 12 maddelik koronavirüs rehberi

Konaklama tesislerine 12 maddelik koronavirüs rehberi

Sağlık Bakanlığı konaklama tesisleri için 12 maddelik koronavirüs rehberi hazırladı.

12 Mayıs 2020 - 12:39 - Güncelleme: 13 Mayıs 2020 - 12:42

Sağlık Bakanlığı tarafından konaklama tesislerine yönelik ''Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler'' başlıklı rehber yayımladı. Bu önlemler kapsamında, otellerde konaklayan misafirlerin kayıtlarının (isim-soyisim, adres, iletişim, pasaport bilgileri, son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkeler ve konaklaması sonrasında ülke içerisindeki seyahat planı) tam ve düzenli tutulması, olası olgu çıkması durumunda temaslıların doğru şekilde yönetilebilmesi için büyük önem arz ettiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'nın genel temizlik kuralları ile ilgili hazırladığı 12 maddelik rehber şöyle:

1. Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olmalı ve temizlik sonrası en az 1 saat havalandırılmalı.

2. Oda temizliğini yapacak kişinin ellerini yıkadıktan sonra eldiven giymesi ve temizliği eldivenli ellerle yapması gerekli. Her oda temizliğinden sonra eldiven çıkartılmalı eller uygun şekilde yıkanmalı ve bir sonra oda temizliğinden önce yeni eldiven giyilmeli.

3. Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterli.

4. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler; kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, televizyon ve klima kumandası, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilmeli. Bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra 1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) veya klor tablet (ürün tarifine göre) kullanılmalı.

5. Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanmalı ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanmalı.

6. Misafirin kullandığı tekstil (nevresim, çarşaf, havlu vb.) ürünleri katlanarak bohçalanmalı, bu işlem sırasında toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek (çırpma ve silkeleme yapılmamalıdır) şekilde toplanmalı.

7. Çarşaf ve havlu gibi tekstil ürünleri ise 60-90oC’de deterjan ile çamaşır makinesinde yıkanmalı.

8. Havuzların klor düzeylerinin mevzuatta belirlenen düzeyde olmasına dikkat COVID-19 Konaklama Tesislerinde Alınması Gereken Önlemler 1 Güncellenme Tarihi: 21.04.2020 edilmeli.

9. Sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalı. Kullanımı durumunda rezervasyonla sınırlı sayıda kayıt tutularak kullanılmalı, bu alanların mekanik temizlikleri ve havalandırmaları düzenli aralıklar ile yapılmalı.

10. Oyun parkları ve çocuk kulüplerinde temizlenmesi zor oyuncaklar (pelüş hayvan ve top havuzu vb.) bulundurulmamalı.

11. Mikroorganizmalara (bakteri, virüs, mantar vb.) yönelik daha etkili olduğu öne sürülen birtakım özel ürünlerin temizlikte kullanılmasının fazladan koruma sağladığına dair bilimsel kanıt yoktur.

12. Odalarda bulunan klimaların üretici talimatları doğrultusunda düzenli bakım ve onarımlarının yapılması sağlanmalı.

Bu haber 2921 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı!
Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı!
Ersoy,  ''Firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır''
Ersoy, ''Firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır''