Reklam
  • Reklam
Konaklama Vergisi AYM’ye taşındı

Konaklama Vergisi AYM'ye taşındı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, aralarında değerli konut vergisi, konaklama vergisi ve dijital hizmetler vergisinin de bulunduğu düzenlemeleri Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını belirterek, “Haraç mantığıyla yeni vergi alınmaz. Deli Dumrul mantığıyla vergi toplanmaz” dedi.

10 Ocak 2020 - 12:33 - Güncelleme: 11 Ocak 2020 - 18:22

HP Grup Başkanvekili Engin Altay, 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un, aralarında "dijital vergisi yoluyla sansür getirilmesi", "değerli konut vergisi", "konaklama vergisi" ve kamuoyunda "İslami holdingler" olarak bilinen holdinglerle ilgili hükümlerin de bulunduğu 11 maddesinin iptali için hazırlanan dilekçeyi Anayasa Mahkemesi'ne teslim etti. Altay, burada yaptığı açıklamada, CHP olarak ödenen her kuruş verginin takipçisi olacaklarını vurgulayarak, “Ekonomide işler kötüye gittikçe, Erdoğan yeni vergilere sarılıyor. Haraç mantığıyla yeni vergi yasaları TBMM'de yasalaşıyor. 7194 sayılı Kanun da bunlardan biri. Elbette devlet vergi alacak. Devlet hizmetlerinin yürümesi için vergi toplanması gerekiyor ama bunun Anayasaya uygun, adil ve eşit şekilde toplanması gerekiyor. 'Deli Dumrul' mantığıyla vergi toplanmaz. Haraç mantığıyla yeni vergi toplanmaz. Bu nedenle 11 maddenin iptali ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk” dedi.

Altay, başvuru ile ilgili şu bilgileri verdi:

DİJİTAL HİZMET VERGİSİ

“Kanunun 7. maddesinde, bu kanun ile yeni ihdas edilen Dijital Hizmet vergisi yükümlülüklerini yerine getirmeyen dijital hizmet sağlayıcılarının sunmuş oldukları hizmetlere erişimin, bu yükümlülükler yerine getirilinceye kadar engellenmesine Hazine ve Maliye Bakanlığınca karar verilmesine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme yeni sansür uygulamalarına hukuki zemin oluşturacak bir düzenleme niteliğindedir. Anayasanın Kanun Önünde Eşitlik başlıklı 10. maddesine, Temel Hak ve Özgürlüklerin Sınırlandırılması başlıklı 13. maddesine, Yerleşme Seyahat Hürriyeti başlıklı 22. maddesine ve Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti başlıklı 26. maddesine açık aykırı olduğundan iptalini talep ettik. Anayasa sadece saydığı sınırlı durumlarda bu özgürlüklerin ancak ve ancak yargı kararı ile kısıtlanmasını öngörmekte iken, söz konusu düzenleme ile mali bir konu gerekçe gösterilerek Damat’a sansür yetkisi verilmektedir. Gerçek demokrasilerde sansür olmaz. 

KONAKLAMA VERGİSİ

İptalini talep ettiğimiz 2. Düzenleme Konaklama Vergisine ilişkindir. Bu kanunda yüzde 2 oranında konaklama vergisi öngörülmekte ve bu yeni konaklama vergisinin yerel yönetimlerce değil merkezi hükümet tarafından toplanması hüküm altına alınmaktadır. Anayasa’nın 127. Maddesinde "Bu idarelere, görevleri ile orantılı gelir kaynakları sağlanır." hükmüne yer verilmek suretiyle yerel yönetimlerin mali özerkliği teminat altına alınmıştır. Yine Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nda yerel yönetimlerin gelirleriyle ilgili olarak “yeterli ve sorumluluklarla orantılı olma” koşuluna yer verilmiştir. İptali istenen düzenleme ile AKP, hizmeti belediyelere yüklerken kaynağı merkezi hükümete aktarmaktadır. Adeta sahillerdeki belediyeler cezalandırılmakta ve hizmet veremez noktaya taşınmak istenmektedir. Bu nedenlerle Anayasanın 127 ve 90. maddelerine aykırı bu düzenlemenin iptali talep edilmiştir.''

Bu haber 597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 29,4 milyon liraya satılık otel
29,4 milyon liraya satılık otel
İstanbul Havalimanı, dünyadaki ilk oldu
İstanbul Havalimanı, dünyadaki ilk oldu