Reklam
  • Reklam
Körfez turisti Türkiye’den vazgeçmiyor

Körfez turisti Türkiye'den vazgeçmiyor

S. Arabistan, BAE ve Katar’da düşüş kaydedilmesine karşın, Ortadoğu pazarı genelinde bu yıl ülkemize gelecek turist sayısında artış trendinin sürmesi öngörülüyor. TÜROB, bayram sonrasında rezervasyonlarda hızlı artışların beklendiğini belirtirken, Türk dizilerinin birçok Arap ülkesinde yayından kaldırılmasının olumsuz etkisi olacağına dikkat çekti.

06 Haziran 2019 - 19:07 - Güncelleme: 08 Haziran 2019 - 09:41

Türkiye’nin yılda 4.5 milyonu aşan turist sayısıyla son yıllarda en büyük turizm pazarlarından biri olan Ortadoğu’yla ilgili bu yıl da iyimser beklentiler devam ediyor. Bu yıl ilk çeyrekte Suudi Arabistan, BAE ve Katar pazarlarında düşüş kaydedilmesine karşın, Ortadoğu pazarı genelinde 2019 yılında ülkemize gelecek turist sayısında artış trendinin sürmesinin öngörüldüğüne, bayram sonrasında da rezervasyonlarda hızlı artışların beklendiğine dikkat çekildi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), kısa bir süre önce Dubai’de gerçekleştirilen Ortadoğu’nun önemli turizm organizasyonu olarak kabul edilen ATM Turizm Fuarı sonrasında bir araştırma raporu hazırladı. Raporda, Kültür yakınlığı ve iklim koşullarının elverişliliği nedeniyle Arap turistlerin rotalarındaki en önemli ve en çok rağbet gören ülke olan Türkiye olduğuna, Türkiye’nin rakip ülkeler karşısında her bakımdan avantajlı konumda yer aldığına işaret edildi. Raporda 2018 yılında Ortadoğu bölgesinden ülkemize gelen turist sayısında tüm zamanların rekoru kırıldığı hatırlatıldı.

ARTIK DENİZ İÇİN DE GELİYORLAR

Arap turistlerin İstanbul ana destinasyon olmak üzere en çok Bursa, Yalova, Sakarya (Sapanca), Bolu (Abant), Trabzon, Antalya, Ordu ve Samsun’un tercih ettiği vurgulanan raporda, son dönemde yeşil ve serin destinasyon tercihlerinin yanı sıra Muğla, Antalya ve Marmaris gibi sıcak ve denize kıyısı olan destinasyonlara da ilgi göstermeye başladıkları ifade edildi. Raporda, “Arap turistler genelde kalabalık gruplar ve geniş aileler halinde seyahat etmeyi tercih ediyor. Lüks konaklama tesislerinin fazlalığı ve zengin Arap turistlerine hitap eden lüks alışveriş imkanı nedeniyle İstanbul her zaman Arap turistlerin ilk tercihi oluyor. İstanbul’un yanı sıra Bursa, Bolu, Abant, Yalova, Giresun ve Trabzon gibi yerler de hem gezmek hem de yerleşmek için Arap turistlerin diğer favorileri arasında yer alıyor” denildi.

Türkiye’nin tanıtımına önemli katkısı ile bilinen Türk yapımı dizi filmler birçok Arap ülkesinde yayından kaldırıldığı hatırlatılan TÜROB raporunda, Dubai merkezli Suudi medya grubu MBC'nin Türk dizilerinin programlarının tamamından kaldırma kararının Arap dünyasının bu dizilere duyduğu hayranlık göz önüne alındığında şaşırtıcı bir karar olarak değerlendirildiği kaydedildi.

Bu haber 962 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Accor Otel Grubu, 329 milyon avro kar etti
Accor Otel Grubu, 329 milyon avro kar etti
Pandemi otelcilik sektöründe inovasyonu güçlendirdi
Pandemi otelcilik sektöründe inovasyonu güçlendirdi