Reklam
  • Reklam
Krizde Rus turistler öne çıktı

Krizde Rus turistler öne çıktı

Kasım ortası itibarı ile sezonun son günlerini yaşayan Antalya turizminin performansı netleşmeye başladı.

01 Aralık 2020 - 13:32 - Güncelleme: 03 Aralık 2020 - 11:50

Geçen yıl tarihinin en iyi sezonunu geçiren Antalya, korona sezonunda kendi sayılarına göre önemli bir kayıp yaşamakla birlikte dünya genelindeki turizm hareketliliği içinde en önemli destinasyonlardan biri oldu.

 Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, kendi blogundaki değerlendirmesinde, dünya genelinde Mart ayında neredeyse durma noktasına gelen turizm, haziran ayında kademeli olarak başladı ve dönemsel kısıtlamalarla devam etti. Türkiye’de sezonun gerçek anlamda başlaması 4 Ağustos tarihinde Almanya’nın Türkiye’nin sahil bölgelerini (Antalya-Ege) rizikolu bölge stastüsünden çıkarması ve uçuşların açılması, 10 Ağustos tarihinde Rusya’nın Türkiye’ye Charter seferlerini başlatması ile mümkün oldu.

Bundan önceki dönemde neredeyse sadece Ukrayna’dan gelen uçaklarla hayatta kalmaya çalışan turizm sektörü bu iki önemli kararla tekrar hayat bulduğunu belirten Yavuz, ''Neredeyse sadece 3 aya sıkışan 2020 Korona sezonunda Antalya’ya yurt dışından 3 milyon 356 bin misafir geldi. Bu sezon bu rakamların dünya genelinde telaffuz edilemeyeceğinden yola çıkarak, yüzbinlerce turizm çalışanını, yüzlerce oteli ve turizm birimini etkileyen bu hareketlilik önümüzdeki zor kış günlerini geçirmek için hayati önem taşıyan oksijen takviyesi oldu.'' dedi.

Buradaki en büyük payın 10 Ağustos’tan itibaren her şartta ve koşulda kesintisiz olarak Antalya’ya gelmeyi sürdüren Rus misafirlerin olduğunu anlatan Yavuz, şunları kaydetti:

''Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ye göre bu yıl seyahat eden Rus turistlerin % 98 Türkiye’ye geldi.

Bu yıl Antalya’ya 1 Ocak- 15 Kasım itibarı ile 1 milyon 460 bin turist Rus turist geldi. Geçtiğimiz yıl aynı dönem 5,5 milyon Rus misafir Antalya’ya gelmişti. Uçak düşürme krizini yaşadığımız 2016 yılının aynı döneminde ise sadece 450 bin Rus misafir Antalya’ya gelmişti.  Halihazırda devam eden gelişlerin azalarak ay sonuna kadar sürebileceği öngörülüyor. Bu arada Avrupa’nın en önemli destinasyonlarının sezonu kasım itibarı ile neredeyse kapanış durumda. Örneğin bugün Antalya’ya yurt dışından (10 u Rusya’dan olmak üzere) 20 uçuş gerçekleşirken, Rodos, Girit ve Dubrovnik’e uçuş yok, Mayorka’ya ise sadece Almanya’dan 2 uçuş gerçekleşiyor.

Ruslar can simidi oldu

Antalya turizminin belkemiklerinden biri olan Rusya pazarının bu kriz dönemindeki performansı dikkate değer. Tek bir turistin bile beklenmediği ve korona şartlarında durma noktasına gelen bu sezonda, Rus misafirler 2020 turizm yılının can simidi oldular. Sezon başından beri aralıksız gelişlerin sürdüğü ve toplam 560.000 rakamına ulaşan Ukrayna’yı dahil edersek, bu yıl Antalya’ya gelen her 3 turistin hemen hemen ikisi Rus ve Ukrayna’dan geldi.

Bu haber 966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rezervasyonları yüzde 250 arttı
Rezervasyonları yüzde 250 arttı
Eresin yeni  3 yıldızlı otelini açıyor
Eresin yeni 3 yıldızlı otelini açıyor