Reklam
  • Reklam
Kültür varlıklarının korunması için imzalar atıldı

Kültür varlıklarının korunması için imzalar atıldı

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri kültür varlıklarının korunması alanında önemli bir iş birliğine imza atacak.

20 Ocak 2021 - 13:00 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 15:18

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından, ''Kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadele faaliyetlerimiz kapsamında bugün önemli bir adım daha attık. Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield ile ülkelerimiz arasında kültür varlıklarının korunmasına yönelik iş birliği anlaşması imzaladık'' dedi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşma ile sergiler gibi özel izne tabi durumlar hariç, anlaşmaya konu her türlü arkeolojik ve etnolojik eserin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesi yasaklandı.

Türkiye’ye ait arkeolojik ve etnolojik eser kaçakçılığının önlenmesi ile kültür mirasımızın korunmasına katkı sağlanmasının önü açıldı.

Türkiye ve ABD arasında, bu kapsamda yürütülen ortak çalışmaları da hızlandıracak olan anlaşma, kültür alanındaki mevcut kurumsal ve akademik iş birliğini güçlendirecek.

Kültür varlıklarının kanunsuz ithali, ihracı, mülkiyet transferinin önlenmesi ve yasaklanması için alınacak tedbirleri belirleyen UNESCO sözleşmesine taraf olan iki ülke, imzalanacak ikili anlaşmayla kaçakçılığın önlenmesine yönelik tedbirlerini daha ileri bir seviyeye taşımış olacak.

 

 

Bu haber 398 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dubai-İstanbul arasındaki uçuş sayısını artırıyor
Dubai-İstanbul arasındaki uçuş sayısını artırıyor
Akça, 2 otelin Genel Koordinatörü oldu
Akça, 2 otelin Genel Koordinatörü oldu