Lara kurvaziyer limana 5 yıldızlı otel ve ticaret konulmuş

Lara kurvaziyer limana 5 yıldızlı otel ve ticaret konulmuş

Kanal V’de Yüksek Tansiyon Programı’nın konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Lara’da kurvaziyer planı yaptılar. Yolcu gemisi gelecek, ticaret canlanacak dendi. Biz turistleri merkeze nasıl getiririz diye düşünürken, bir baktık ki Lara kurvaziyer limana 5 yıldızlı otel ve ticaret konulmuş'' dedi.

19 Şubat 2020 - 09:21 - Güncelleme: 20 Şubat 2020 - 09:42

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kanal V’de gazeteci Ali Buldu’nun Yüksek Tansiyon programına konuk oldu. Hizmetlerini ve projelerini anlatan Başkan Böcek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 26 yıllık siyasi hayatında kimseyi ötekileştirmeden hizmet ettiklerini belirten Başkan Böcek, bu başarı öyküsüyle yola çıktıklarını, Antalyalıların teveccühü ile göreve geldikten sonra dertlere derman olmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. 

RANTA DÖNÜK PROJELER İPTAL

Ranta dönük projelerin iptal olduğunu söyleyen Başkan Böcek, “Lara’da kurvaziyer planı yaptılar. Yolcu gemisi gelecek, ticaret canlanacak dendi. Biz turistleri merkeze nasıl getiririz diye düşünürken, bir baktık ki Lara kurvaziyer limana 5 yıldızlı otel ve ticaret konulmuş. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Mahkeme planları iptal etti. Otogar planını iptal etti. Boğaçayı özel proje alanı da iptal oldu” diye konuştu. Konyaaltı’nda yüzde 90’ı tamamlandı denilen 2 bin kişilik kapalı spor salonun 2018 yılında yüzde 5 seviyesinde tasfiye edildiğini belirten Başkan Muhittin Böcek, “Ayıptır, günahtır. Yüzde 90’ı tamamlandı dedikleri proje su basman seviyesinde” dedi.

SIRADA BOĞAÇAYI VAR

Önümüzdeki günlerde Boğaçayı Projesi’yle ilgili de açıklamaları olacağını söyleyen Başkan Böcek, şöyle konuştu:

“Sırasıyla her şey açığa çıkacak. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı kimlere verilmiş bunlarla ilgili açıklamalarımızda olacak. Bu projeye 131 milyon lira harcanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanına açılışını yaptırdıkları Boğaçayı’nda yaklaşık 20 dönüme yakın kamulaştırmasız el atma vardır. Sayın Cumhurbaşkanımızı da kandırdılar.  Büyükşehir Belediyemiz kamulaştırmasız et atma nedeniyle kamu zararına uğrayacaktır. Bu paralar ödendi. Ali Çetinkaya Caddesi’nde de yanlışlıklar var. Borçlar işte onun için böylesi katlanarak geldi.”  

RANTA DUR DEDİK 

Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili de soruları yanıtlayan Başkan Muhittin Böcek, işletme ihalesi iptalinin siyasi değil, yasal bir sorumluluk olduğunun altını çizerek, “Sayıştay raporları, mülkiye müfettişi raporları, teftiş kurulu raporları, iç denetçi tespitleri sonucu bu kararı verdik. Sayıştay raporları bağlayıcı değil demek yanıltıcı ve kötü niyettir. Kamu zararına engel olmak bizim görevimiz. Ranta dur dedik. Tüyü bitmemiş yetim hakkını korumaya devam edeceğiz. Sahilin peyzajını, güvenliğini zaten belediye yapıyor. Alt işletmecilerle beraber hizmete devam edeceğiz. Yaz sezonu ile ilgili kimsenin tereddüdü olmasın” dedi. 

DOĞRUSU YAP İŞLET DEVRETTİR

Konyaaltı Sahil Projesi’nin yap işlet devret modeliyle yapılması konusunda meclis kararı alındığını ve iki kez 129 milyon maliyet bedeliyle ihaleye çıktığını hatırlatan Başkan Muhittin Böcek, şunları aktardı: “Bu ihalelerde işletme giderleri de yükleniciye aitti. Doğrusu da budur. Hasan Subaşı döneminde Beach Park, Bekir Kumbul döneminde Lara Beach, Konyaaltı Belediye Başkanlığım döneminde Konyaaltı Sahil Projesi, yap işlet devret modeli ile ihale edilmiş ve 10 yıllığına verilmiştir. Güvenlik temizlik tüm giderler projeyi yapan yükleniciye aittir. Belediye kasasından bu projeler için bir kuruş çıkmamıştır.  Konyaaltı SahiL Projesi’ni de 129 milyona yap işlet devret modeliyle verselerdi, işletme giderleri yüklenici firmaya ait olsaydı sorun yoktu. Büyükşehir Belediyemizin 254 milyon lirası kasasında kalacaktı. Belediye 254 milyon lira harcadığı bir projeyi, bu şartlarda nasıl 28 yıllığına kiraya verir. İşletme ihalesi yapıldığında o zaman mecliste, yapmayın, rekabet koşulları oluşmamıştır diye uyardım. Sadece 254 milyon lira ile de kalmıyor. Bunun için kredi çekilmiş. Faizleri ile birlikte belediyeye 300 milyon lira zararı var.” 

Bu haber 432 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY  seferlerini 1 Mayıs'a  kadar durdurdu
THY seferlerini 1 Mayıs'a kadar durdurdu
THY'den koronavirüse mali önlem
THY'den koronavirüse mali önlem