Mavi Bayraklı plaj ve marinaların önemi daha fazla artacak

Mavi Bayraklı plaj ve marinaların önemi daha fazla artacak

Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, ''Bu sene plaja gitmek isteyenlerin bakacağı şey her zaman temizlik, düzen ve hijyen iken bu iki üç kat artmış olarak sirayet edecek ve Mavi Bayrak Ödüllü plaj ve marinaların önemi çok daha fazla artacak'' dedi.

02 Mayıs 2020 - 00:00 - Güncelleme: 03 Mayıs 2020 - 12:32

Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari TRT Antalya Radyosu'nda canlı yayına katılarak COVID sonrası sürdürülebilir turizm ve Mavi Bayrak konularında değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüsün sürdürülebilir turizminden ziyade şuan turizme genel bir etkisinin olduğunu belirten Cebbari, şunları kaydetti:

''Sürdürülebilir turizm, adından da anlaşılacağı üzere uzun soluklu ve gelecek kuşakları da içerisine alan çok kapsamlı bir alan. Bu bakımdan, şuanda yaşanan durağanlaşmadan doğal çevrenin kısmen olumlu etkilendiğini ancak ekonomik sistem ve iş gücü açısından olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. Ancak belirttiğim gibi uzun vadeli düşündüğümüzde olumlu etkilenen alanlar ile olumsuz etkilenen alanların kaynaştıracak, ilerleyen zamanlarda iklim değişikliği nedeniyle oluşabilecek olası yeni krizler için dayanıklılığı arttıracak yeni bir model ile yolumuza devam etmemiz gerekiyor.  

Bu nedenle sadece yerel ya da ulusal değil, ölçekleri genişleterek, bölgesel ve küresel ölçekte yaşananları bütünsel bir yaklaşımla değerlendirmemiz gerekiyor. Zira Çin’de başlayan bir süreç nerelere kadar hepimizi etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Olayları değerlendirirken çevre sorunları kaynaklı bir sorunun çözümünü ararken mutlaka çevre boyutunu ele alarak değerlendirmeler yapmalıyız. Çevre sorunu kaynaklı bir problemi sadece ekonomik boyutu ile değerlendirirsek uzun vadeli sürdürülebilir çözümler üretemeyiz.

Bu süreçten çıktığımızda Tabii Mavi Bayrak Ödüllü veya adaylık sürecindeki tesisler, sertifikasyon, genel temizlik ve çevre koşullarını iyileştirme ev denetlenme konusunda deneyimli oldukları için bu süreçte avantajlı olacaklardır.''

Mavi Bayrak programının turizme katkıları

33 yıldır dünyanın en iyi bilinen eko-etiketi olan Mavi Bayrak programının  çevrenin korunması için gerekli önlemler alırken etikete sahip olan işletmelere kazandırdığı faydalarla turizme katkı sağlamaya devam ettiğini ifade eden Cebbari, şöyle devam etti:

''Her şeyden önce Mavi Bayrak, Dünya Turizm Örgütü’ne göre dünyanın en çok bilinen ve güvenilen eko-etiketidir. Turizmin en önemli sermayesi çevredir ve Mavi Bayrak çevreyi koruduğunun bir simgesidir. Turistik tesislerde hizmet standartlarının yükselmesini sağlar. Bu aynı zamanda belediyenin plaj hizmetlerini de kapsar.

Deniz suyu kalitesinin periyodik takibi ile sağlıklı plaj güvencesi verir. Kıyı turizminin tamamlayıcısı rolünü üstlenerek otellerde yıldızlama sisteminin plaj için eksik kalan yönlerini tamamlar. Çevre korumanın belgelendirilmesi ile pazarlama ve satışta rekabet avantajı elde edilir. Müşteri memnuniyetinde artış gözlenir. Kıyı ve deniz ekosistemlerinin daha iyi yönetimi ile turizmde sürdürülebilirliğe katkı sağlanır. Yerel, Ulusal ve Uluslararası denetim mekanizması ile standartlar doğrulanır. Başvuruların her yıl yenilenmesi ile standartların sürdürülebilirliği sağlanır. Güncel gelişmelere göre yenilenen kriterler ile turizmin çevre alanındaki güncel bilgileri yakalaması sağlanır.

Mavi Bayraklı plajlar öne çıkacak

Cebbari, salgın sonrası Mavi Bayrak prohramı ile ilgili de şunları kaydetti:

''Mavi Bayrak kriterleri özünde zaten halk sağlığını korumak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Komisyonu yönlendirmeleri ile oluşturulduğu için konuyla ilgili tarafımıza ulaştırılan direktif ve öneriler doğrultusunda hareket edilecektir. Her ülkenin bu süreçteki koşulları ve riskleri farklı olduğundan uluslararası koordinasyonun yönlendirmesi, her ülkenin kendi içindeki Bilim Kurulları ve yetkili mercilerin koyduğu kuralların entegrasyonunun sağlanması ile birtakım ilave önlemlerin alınmasını öngörmekteyiz.

Bu anlamda değişiklikler, Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde oluşturulan yeni “stay safe/güvende kal” kriterleri ile Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yönergelerinin ilave edilmesi ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çevre yönetimine dair yayımladığı bazı önlemlerin ilave edilmesi şeklinde olacak.

Bunlar da uyulması gereken mesafe kuralları, mobilyalarının ve sıhhi ünitelerin dezenfeksiyonu, kullanıcı sayıları, şezlong mesafeleri, tıbbi atıkların kontrolü gibi detayları içeriyor.

Biz de TÜRÇEV olarak bu konudaki deneyimlerimiz ve Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’ndan bize gönderilen rehberler ışığında Bakanlıklara bir dosya hazırladık. Bu süreçte tüm yetkili kuruluşlara katkılarımız ve işbirliğimiz bu anlamda devam edecek.

Söz konusu kriterler netleştiğinde Mavi Bayrak plaj kriterlerinin 13.’sü ve marina kriterlerinin 16.sı gereği hepsi Mavi Bayraklı alanlar için de birer ilave kriter olacak.

Bu şekilde oluşacak yeni kriterler Mavi Bayrak için de ilave kuralları oluşturmuş olacak.  Biliyorsunuz yaz döneminde en önemli gündem maddesini plajlar oluşturuyor. Bu sene plaja gitmek isteyenlerin bakacağı şey her zaman temizlik, düzen ve hijyen iken bu iki üç kat artmış olarak sirayet edecek ve Mavi Bayrak Ödüllü plaj ve marinaların önemi çok daha fazla artacak.

Biz 1993 yılından bu yana, 27 yıldır plaj ve marinalarda çevre ve sıhhi koşullarla ilgili belgelendirme ve uygunluk denetimleri yapan bir kuruluş olarak deneyimlerimizi halk sağlığı ve güvenliği ile sürdürülebilir turizm için ortaya koyacağız.  Aynı şekilde belediyeler, turizm işletmeleri ve marinalarımızı her zaman olduğu gibi bugün de desteklemeye devam edeceğiz. Hepsi ile iletişim halindeyiz.''

 

 

 

Bu haber 3383 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ünlü otel grubu Kahramanmaraş'ta otel açıyor
Ünlü otel grubu Kahramanmaraş'ta otel açıyor
THY'de iade edilen biletin değeri yüzde 15 artacak
THY'de iade edilen biletin değeri yüzde 15 artacak