Reklam
  • Reklam
Mevsimlik turizm işçilerinin en az yüzde 80’i işsiz kalacak

Mevsimlik turizm işçilerinin en az yüzde 80'i işsiz kalacak

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, ''Eğer önlem alınmazsa mevsimlik turizm işçilerinin en az yüzde 80’i, yeni sezonun açılacağı 2021 yılı nisan ayına kadar işsiz kalacak” dedi

08 Haziran 2020 - 12:06 - Güncelleme: 09 Haziran 2020 - 13:39

Konuya ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi sunan Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye genelinde mevsimlik işçi olarak çalışan ve sayıları 700 bini bulan turizm işçisi, turizm sezonunun kapandığı eylül-ekim aylarında işlerinden çıkarılmış, sosyal güvenlik sisteminin belirlediği gün ve prim sayısını sağlayamadıkları için kısa çalışma ödeneği veya işsizlik ödeneği gibi ödemelerden de faydalanamamıştır.

İşsizlik sigortasından faydalansınlar

Yeni normalleşme ile birlikte tatil otellerinin yüzde 30’unun açılacağı ve açılanların ise sadece yarı kapasitesiyle çalışacağı dikkate alınırsa, turizm bölgelerinde sezonluk çalışan emekçilerin en az yüzde 80’inin 2021 yılının nisan ayına kadar turizm sektöründe yeniden istihdam edilemeyeceği görülmektedir. Yaklaşık 18 ay boyunca hiçbir sosyal güvenceye ve ücrete sahip olmadan yaşamaya çalışan turizm emekçilerinin durumunun acil müdahale gerektirdiği ortadadır. En azından işsizlik sigortasından faydalanabilmeleri için Bakanlığın gereken düzenlemeleri yapması gerekmektedir.”

Budak, önergede şu sorulara yer verdi:

“Mevsimlik çalışan turizm işçilerinin içinde bulundukları ekonomik sıkıntıları aşmalarına yönelik Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır? Varsa hangi tedbirler öngörülmektedir?

Mevsimlik çalışan turizm işçilerinin işsizlik sigortasından yararlanabilmeleri için Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır?

Askıda çalışan personel dışında, turizm sektöründe çalışan ve kısa çalışma ödeneğinden ya da günlük 39 TL ücretsiz izin desteğinden faydalanabilen işçiler için süre 30 Haziran’da son bulacaktır. Turizm sektöründeki ciddi daralma ve istihdam kaybı göz önüne alındığında bu işçilere ekonomik açıdan destek verilecek midir?

Bakanlığınız bu konuda hangi çalışmaları yürütmektedir?”

Bu haber 503 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Almanya'ya seyahat edecek yolcularını uyardı
Almanya'ya seyahat edecek yolcularını uyardı
2 ayrı turistik tesis ve otel imarlı taşınmazlar satılacak
2 ayrı turistik tesis ve otel imarlı taşınmazlar satılacak