MICE sektörü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

MICE sektörü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Uluslarararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Başkanı Hüseyin Kurt, “binlerce şirket ve yüzbinlerce çalışanı olan sektörümüz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.” dedi.

28 Haziran 2020 - 00:00 - Güncelleme: 29 Haziran 2020 - 11:39

Mayıs ayında onlinezoom toplantı platformu üzerinden 4 gün boyunca gerçekleştirilen Ulusal MICE Çalıştayı’nın 14 farklı oturumunda sektör temsilcilerinin, ilgili STK temsilcilerinin, birlik ve dernek yöneticilerinin ve çeşitli akademisyenlerin geniş katılımıylatoplamda 3500 kişi yer aldı. Sektör paydaşlarınayöneltilen 5 soru ile görüş­lerini bildirmeleri sağlanarak sektör raporu hazırlandı.

 

Katılan sektör paydaşları “Krizden ne derece etkilendi?”,Nasıl önlemler almak zorunda kalındı?”, “Şu an neler yapılıyor?”, “Yayınlanan destek ve paketlerden nasıl faydalanılıyor ve yeterli mi?”, “Krizden çıkış için öneriler nelerdir?” ve “Kriz sonrasında sektörün geleceği ne olacak?” soruları üzerinde konuşarak, görüşlerini aktardı. Toplantıda işverenler ve çalışanlar için oluşturulan 2 farklı anket ile sektörün nabzı ölçüldü.

 

I-MICE Başkanı Hüseyin Kurt, yaşanan krizin ilk etkilerinin ardından TÜRSAB Başkanı FiruzBağlıkaya’yıziyaret ederekyaşanılan sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiklerini belirtti. MICE sektörünün tüm paydaşlarının katılmış olduğu çalıştayı ve anket sonuçlarını basınla paylaşan Kurt;“MICE sektörü lokomatif bir sektörüdür ve 50’ye yakın farklı sektördeki paydaşlarımız da direkt olarak bu durumdan etkilenmektedir. Binlerce şirket ve yüzbinlerce çalışanı olan sektörümüz yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.”dedi.“Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Seyahat Acentaları Birliği, pandemi süreci öncesinden beri süregelen iletişim kopukluğunu onararak, bir araya gelmeli ve Mice sektörü ve diğer turizm branşları için koordineli bir şekilde çalışmalıdır” diyesözlerini sürdürenKurt, beklentilerini şu şekilde sıraladı;

“Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulaması pandemi bitiminden sonraki 3 aya kadar sektörümüz için devam etmeli,

Miceacentaları ve sadece Mice Sektörüne hizmet veren paydaşlarının vergi, sgk ve stopaj gibi devlet ödemeleri pandemi sonuna kadar desteklenmeli,

Aylık olarak verilen geçici izinler acentaların kira maliyetlerini ortadan kaldırmadığından,Türsab belgeli Miceacentalarının pandemi sonuna kadar bildirim yaparak evden veya sanal ofislerden çalışabilmesine olanak sağlanmalı…”

Kurumların bir araya gelip çözüm üretememesi halinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu ele almasını ve tarafların birlikte çalışması için gerekli yönlendirmeyi yapmasını istirham ettiklerini belirten Kurt, “Mice acentelerimiz bu süreçte ofislerini açmak kira ödemeye devam etmek zorundadır. Oysa sayıları 1000’i aşan meslektaşlarımız bu süreçte en azından kira yardımı alabilir veya pandemi süreci sonuna kadar ev-ofis şeklinde çalışabilmelerine izin verilmesini talep ediyoruz.”diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber 953 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çin'in en lüks otelini Türk turizmci hizmete hazırlıyor
Çin'in en lüks otelini Türk turizmci hizmete hazırlıyor
Antalya ve Gaziantep'ten de Londra'ya direkt uçacak
Antalya ve Gaziantep'ten de Londra'ya direkt uçacak