Müzekart’ın tanıtımı yetersiz

Müzekart'ın tanıtımı yetersiz

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, müzekart art sayesinde ören yeri içindeki işletmelerde sunulan hizmetlere %50’ye varan indirimlerle ulaşmanın mümkün olduğunu, ancak müzekart uygulamasının tanıtımı ve yaygınlaştırılması konularında bakanlığın çalışmalarının yetersiz kaldığını öne sürdü.

22 Ağustos 2019 - 14:31 - Güncelleme: 23 Ağustos 2019 - 13:48

DENTUROD Başkanı Şen, yazılı açıklamasında,  Pamukkale'nin Türkiye'nin uluslararası arenada tanıtımı ve bilinirliği açısından kilit önemde olduğunu ifade etti.Şen, Pamukkale’ye ve ören yerinde sunulan hizmetlere madalyonun iki tarafından da bakmakta fayda olduğunu belirtti. 

"Evet, Pamukkale giriş ücretleri, ören yerinde sunulan hizmetlerin fiyatları ülkemiz ekonomik koşulları düşünülecek olursak, kendi vatandaşımız açısından yüksek, ancak yabancı turistlerin kendi para birimleri açısından değerlendirilecek olursa ve yurt dışında ziyarete gittiğinizde en ufak bir müze girişi ücreti ile kıyaslanacak olursa oldukça uygun'' diyen Şen,  ''Hali hazırda ülkemizdeki ören yeri girişlerinin %85’a yakın kısmını yabancı turistler oluşturuyor. Yerli turistlerin kentimizi ve Pamukkale’yi daha çok ziyaret olanağının yaratılması bu fiyatlara itiraz etmekten geçmemeli" dedi.

Müzekart tanıtımı yetersiz

Yerli turistin ziyaret sayısının arttırılması için bakanlık düzeyinde atılan en büyük adımın Müzekart olduğunu belirten Şen, " Bu sayede 70 TL bir kart ücreti ile ülkemizin her yerindeki ören yeri ve müzelere bir yıl boyunca ziyaret hakkı tanınmıştır. Aynı zamanda bu kart sayesinde ören yeri içindeki işletmelerde sunulan hizmetlere %50’ye varan indirimlerle ulaşmak mümkündür. Ancak müzekart uygulamasının tanıtımı ve yaygınlaştırılması konularında bakanlığın çalışmaları yetersiz kalmaktadır'' ifadelerini kullandı.

Bakanlığa 5 maddelik öneri

DENTUROD Başkanı Şen Kültür ve Turizm Bakanlığı'na önerilerini şöyle sıraladı:

1. Elde edilen gelirin kentimize kalmaması başka bir tartışmanın konusudur ama elde edilen gelirlerin %20'sinin ilgili şehir belediyelerine aktarılması ve bu gelirin belediyeler tarafından şehirlerin turizm altyapı ve şehrin turizm değerlerine harcanmasının sağlanmasını Kültür ve Turizm Bakanlığına öneriyor ve savunuyoruz.

2. Pamukkale ören yeri giriş kapıları 10 yıl önce düzenlenmiş yapıdadır. Koşulların nitelikli olarak artırılması gerekmektedir. Özellikle Güney kapısında yoğun turist trafiği nedeni le uzun kuyruklar ve uzun bekleme süreleri söz konusu. Güneşin altında beklemek gerek yerli gerek yabancı turistin sabrını fazlasıyla zorlamaktadır.

3. Müzekart tanıtımı ve avantajlarının ulusal tanıtımı yapılmalıdır. Bu konuda bir çok vatandaşımız bi’haberdir. Müze girişlerinde yerli vatandaşlara yoğunluktan dolayı yeterli bilgilendirme yapılamamaktadır. Müzekart tanıtımı ve avantajlarının tanıtımının ören yeri giriş kapılarında, ören yeri içerisinde hizmet sunulan noktalarda daha sık yapılması gerekmektedir. Örneğin, Müzekart sahibi yerli turistlerin bir çoğu kartlarının kendilerine sağladığı indirim avantajlarından habersizdir. Ören yeri içerisinde satılan su, içecek, yiyecek, yerli malı ürünlerde müze kart sahiplerine %50'ye varan indirim uygulaması vardır. Kart sahibi bunu bilmediği, işletmeci de bu konuda sessiz kaldığı için vatandaşlarımız bu uygulamalardan faydalanamamaktadır. Bundan dolayı da haklı olarak isyan etmektedir. Bakanlığın bu konudaki denetimleri eksiktir.

4. Pamukkale özelinde derneğimizin de hedef olarak koyduğu yıllık 5 milyon turist sayısına ulaşılabilmesi için, Pamukkale gece aydınlatmasının yapılması ve gece ziyaretlerine de açılması, ören yerinde ve antik tiyatro da çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılabilmesi, cennet cehennem kapısı gibi yeni güzergahların oluşturulması gerekmektedir. Bu konuda da derneğimiz defalarca bizzat bakanlığa da olmak üzere, öneri ve görüşlerini iletmiştir, iletmeye de devam edecektir. Pamukkale gece aydınlatmasının yapılması ile Pamukkale ye 2 milyon artı giriş sağlandığında giriş ücretleri de düşünüldüğünde bakanlığın elde edeceği ciddi bir gelir oluşacaktır. Bu projenin gecikmesi potansiyel kar ve tanıtım kaybıdır.

5. Vatandaşlarımıza doğal ve kültürel değerlerimizin daha nitelikli tanıtılabilmesi ve gelecek nesillere bu değerlerimizin korunarak aktarılabilmesi için dünya da örneklerinde olduğu gibi ayda bir kez bakanlığın uygun gördüğü günlerde müze ve örenyerleri yerli vatandaşlara ücretsiz olmalıdır.

Bu haber 527 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazipaşa-Alanya Havalimanı büyütülsün
Gazipaşa-Alanya Havalimanı büyütülsün
THY'de koronavirüs önlemleri
THY'de koronavirüs önlemleri