Reklam
  • Reklam
Müzekart kullanan ücret düzenlenmesinden etkilenmeyecek
Reklam

Müzekart kullanan ücret düzenlenmesinden etkilenmeyecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlık tarafından ‘15 Temmuz’ temasıyla hazırlanan ‘Müzekartların’ Topkapı Sarayı'ndaki lansmanına katıldı. Ersoy, ''Müzekart, tek girişlik, yani ülkemize gelen yabancı misafirlerimizin ziyaretlerinde uygulanmasını öngördüğümüz ücret düzenlemelerinden, halkımızın etkilenmemesini sağlayacak'' dedi.

12 Temmuz 2019 - 12:58 - Güncelleme: 14 Temmuz 2019 - 11:28

Seçkin Yılmaz - Turizm News -  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  bakanlık tarafından ‘15 Temmuz’ temasıyla hazırlanan ‘Müzekartların’ Topkapı Sarayı'ndaki lansmanına katıldı. Ersoy, konuşmasına, ''Bugün 15 Temmuz’a özel hazırladığımız tasarımıyla, Müzekartımızınlansmanını yapmak üzere bir aradayız'' diyerek başladı.

15 Temmuz’un üçüncü yılında, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak birçok proje ve etkinliğin yanında Müzekartlarını da bir saygı duruşu niteliğinde, özel olarak tasarladıklarını belirten Ersoy, '' Üzerinde 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin fotoğrafını bulunduran bu kartı, darbe girişimini, hainler için bir hüsran ve hezimete dönüştüren aziz milletimize, bu uğurda canlarını veren şehitlerimize, yaralanarak Gazilik payesini alan kıymetli vatandaşlarımıza, ithaf ediyoruz.Müzekartımız, milletimizin cesaretinin bu kutlu sembolünü taşımakla, milli hafızamızı canlı tutacak bir anlam ve değer kazanmıştır. Bu vesileyle, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimizi saygı ve şükranla selamlıyorum'' dedi. 

-12 milyon kişi müzakart kullandı-

Ersoy, Müzekart uygulamasının 2008 yılında başladığını ve  bugüne kadar, 12 milyon kişinin Müzekart kullanarak,örenyeri ve müzeleri ziyaret ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

Göreve geldiğim günden itibaren, Türkiye’nin kültür ve turizm hedefleri noktasında ısrarla vurguladığım başlıklar var. Bunlardan bir tanesi, ülkemizin rakipsiz olduğu tarihi ve arkeolojik zenginlik. Dünya standartlarında bir müzecilik anlayışını ve yapısını ülkemize kazandırmak için,son dönemde çok önemli adımlar attık. Müze ve örenyerlerimizin teşhir, tanzim, bakım, onarım, çevre düzenlemesi ile yeni bina yapımı gibi çalışmaları için, 2018 ve 2019 yıllarında, toplam 368 milyon 542 bin tl. ödenek aktardık. 52 yeni müze açtık, 25 yeni müzemizin ise uygulama ve proje çalışmalarını sürdürüyoruz.152 müzemizi, çağdaş müzecilik standartlarına göre yeniledik ve hâlihazırda 40 müzemizde yenileme çalışmaları devam ediyor.

Gerçekleştirilen tüm müze projelerinde görsellik, bilimsel içerikli bilgilendirme, teknolojik olanakları da kullanarak, ziyaretçi algılarına hitap etme, en önem verdiğimiz konuların başında gelmektedir. Bu bağlamda, Türkiye’de birçok müzemizde interaktif uygulamalar, sanal canlandırma ve hologram gibi, dijital teknolojiler kullanılmaktadır.

Müze ve ören yerlerimizin, turizm gelirlerine dolayısıyla ülke ekonomisine, hak ettiği katkıyı sunması için bu yapısal dönüşümü gerçekleştirmek, işin ilk aşamasıdır. Bunların yanında, bu alanların ziyaret ücretlerinin,dünyadaki örneklerle uygun bir seviyeye çekilmesi gerekmektedir. Bu sayede iki başlıkta ekonomik fayda sağlanacaktır. Bunlardan ilki turizm gelirlerinde,önemli oranda doğrudan artıştır.İkincisi müze ve örenyerleri; temizlik, bakım, güvenlik gibi gider kalemlerinde, herhangi bir dış ödeneğe ihtiyaç duymadan, kendi kendilerini finanse ederek bütçe üzerinden bir yükü kaldıracaklardır.

-Müzekart kullan ücret düzenlenmesinden etkilenme-

Bu aşamada en önemli nokta şudur. Gerçekleştirilecek düzenlemeler turizme yönelik bir adım olarak kalmalı, kendi vatandaşlarımıza asla yansımamalıdır. Bizlerinde üzerinde son derece hassas bir şekilde durduğumuz nokta budur. Halkımızla, sahibi olduğu kültürel zenginliklerin, tarihi değerlerin arasına maddi bir engel konulmasını doğru bulmuyorum. Bu yüzden “Müzekart” uygulamasını çok önemsiyor ve çok değerli görüyorum.Müzekart, tek girişlik, yani ülkemize gelen yabancı misafirlerimizin ziyaretlerinde uygulanmasını öngördüğümüz,ücret düzenlemelerinden, halkımızın etkilenmemesini sağlayacak, kendi müze ve örenyerlerinden hakları olan ayrıcalıklı koşullarda faydalanmalarını, garanti altına alacaktır.

-Bir yılda rekor ziyaretçi-

Bakanlığımıza bağlı 300’ü aşkın müze ve örenyerinde, 1 Temmuz 2018 – 1 Temmuz 2019 döneminde yaklaşık 31 milyon ziyaretçi ağırlandı. Bu bir rekordur.Ziyaretçisayısı %28 artarken, en çok ziyaretçi ağırlayan ilk 10 müze ve örenyerinde bu artış oranı %34 oldu. 

Gelirde de %89’luk artış sağlandı. Son bir rakam daha paylaşayım. 6 Haziran Perşembe günü,188 bin 231 ziyaretçi sayısı ile bugüne değin, bir gü müze ve örenyerlerinde ağırlanan, en yüksek ziyaretçi sayısı rekoru kırıldı.

Bu muazzam imkân ve zenginliğin, ülkemizi en yüksek faydayı sağlaması bizlerin sorumluluğudur. Aynı zamanda bu zenginliğin tek gerçek sahibi olan milletimizin, hak ve çıkarlarını korumak da yine bizlerin görevidir. Müzekart bu bilinçle hayata geçmiş bir uygulamadır. VatandaşlarımızıMüzekart kullanmaya ve kendilerine sunulan bu ayrıcalıktan faydalanmaya davet ediyorum.''

.

Bu haber 1645 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY'nin lüks oteli için yabancılarla görüşüyor
THY'nin lüks oteli için yabancılarla görüşüyor
Aycı, ''İç hatlardan uçaklarını neden çektiler''
Aycı, ''İç hatlardan uçaklarını neden çektiler''