Müzelere ’dijital’ hayat verecek

Müzelere 'dijital' hayat verecek

BTM girişimcilerinin projesi olan Softhion, müze ve ören yerlerini dijitalleştiriyor. Proje ile ziyaretçiler tarihi mekanların eski dokusunu da keşfedebiliyor.

21 Şubat 2020 - 13:25 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 21:06

Türkiye’nin ilk elektrik santrali olan Silahtarağa’dan ilham alan Softhion girişimi, müze ve ören yeri gibi alanları dijitalleştiriyor. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimlerinin projesi olan Softhion, geliştirdiği mobil uygulama ile müze gezme deneyimini bir üst boyuta çıkarıyor ve bu alanların eski dokusunu ziyaretçilerin keşfetmesine olanak sağlıyor. Softhion’un kurucu ortaklarından Ege Sucu, proje hakkında işunları söyledi:

TEZ ÇALIŞMASINDAN ÇIKTI

İtohaber.com'dan Tuğçe Özkuş'un haberine göre, Softhion, turizmin ve dolayısıyla ekonominin kilit noktası olan müze, ören yeri gibi alanları dijitalleştirirken, gezme deneyimini üst boyuta çıkartan bir mobil uygulama geliştiriyor. Proje fikri, geçtiğimiz sene Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde disiplinler arası yaptığımız bir tez çalışması sonucu ortaya çıktı ve iki disiplinde ‘En İyi Tez Çalışması’ ödülüne lâyık görüldü. Türkiye’nin ilk elektrik santrali olan Silahtarağa’nın günümüzde renove edilerek müze haliyle çalışıyor olması ve pek çok insanın her gün bu müzeyi gezerken ilk elektrik santrali hakkında bilgi almaya çalışması ilham kaynağı oldu. Renovasyon sürecinde esas fabrikaya ait pek çok parça çıkarılıp taşındığı için müzenin o ilk halini koruyamaması ve rehberlerin bu eksikliği görsel olarak kapatamamalarından dolayı müzelere ‘dijital’ bir hayat verme fikri doğdu.

REHBERE İHTİYAÇ YOK

Proje, artırılmış-sanal gerçeklik gibi yenilikçi teknolojileri kullanarak iki senelik saha çalışmasını teknik ile beraber hayata geçirmeyi hedefliyor. Böylece kullanıcılar eğitici içerikler ve üst seviye deneyim ile kişisel müze rotaları çıkartıp, bu rotaları değerlendirebiliyor. Kullanıcılar, navigasyon sistemi ile bir rehbere ihtiyaç duymadan kendilerinin rehberi olabiliyor ve komüniteler yardımı ile bu deneyimi paylaşıp sosyalleşebiliyor. Projeyi geliştirirken bu alanda senelerce emek vermiş müzeciler ve arkeologlar, teknik kısımda ise bu işin Türkiye’de evanjelisti sayılan isimler ile çalışma imkanımız oldu. Kendilerinden aldığımız her geribildirimde projeye sayısız yenilik kattı.

PROTOTİPİ HAZIR

Bu fikir geçtiğimiz ağustos ayından beri geliştiriliyor. Proje taslağını bir prototip haline getirdik. Hali hazırda, farklı tasarımlar ile son trendi yakalayıp kullanıcı deneyimini doruğa çıkartabileceğimiz bir portföy hazırlıyoruz. Böylece bu prototipe elimizdeki teknolojileri ve tasarımları zamanla entegre ederek, kullanışlı ve içerik olarak güçlü bir uygulama çıkartacağız. Kullanıcı reaksiyonlarını alabilmek adına oluşturduğumuz testlerle de veri topluyoruz.

TURİSTLER VE ACENTELER

 Esas hedef kitlemiz, Türkiye’yi bireysel ya da gruplar ile gezmeye gelen yabancı turistler ve aslında onların bağlı olduğu acenteler. Böylece varolan uygulamanın farklı entegrasyonlarla desteklenerek geniş bir kapsama yayılmasını ve ‘yaygınlık’ avantajını gelişen medya çağına uyarlamak istiyoruz.

Bu haber 507 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY  seferlerini 1 Mayıs'a  kadar durdurdu
THY seferlerini 1 Mayıs'a kadar durdurdu
THY'den koronavirüse mali önlem
THY'den koronavirüse mali önlem