Reklam
  • Reklam
Onaran, ’’Bakanlığın biraz daha yanımızda olması...

Onaran, ''Bakanlığın biraz daha yanımızda olması gerekiyor''

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, ''Dünyanın en büyük bankası da olsa bütün müşterilerine bir anda paralarını iade edemez. Binlerce müşterimize ileriye dönük satış yaptık. Aldığımız paralar ile belirli yatırımlar yaptık. Milyonlarca TL yatırım yaptık. Birçok havayolu şirketine 2020’nin Mart ayına kadar ödemeler yapmışız. Şimdi müşterilere parayı iade etmek kolay değil'' dedi

18 Nisan 2020 - 12:08 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 10:19

Ali Onaran, Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim’in sorularını yanıtladı.

İşte Ali Onaran’ın açıklamaları: 
 
“Ben son 10 yılda bir gün dahi evimde oturduğumu hatırlamıyorum. Hızlı bir yapıya sahibim. Bir aydır evdeyim ve iki defa ofisime gittim. Bu kadar gezen ve seyahat eden biri olarak bir aydır evdeyim. Tabi ki bitsin artık bu izole hayat. 

Öngörüde bulunmak kolay değil”

Bu belirsizlik ortamında herkes öngörü açıklıyor ama bu öngörülerin hepsi soru işareti. Bu belirsiz ortamda öngörüde bulunmak kolay değil. Örneğin her şey dahil bitecek öngörüsü var. Bu çok ciddi bir öngörü. Her şey dahil biteceğine inanmıyorum. Dünya değişecek tabi ki. Daha sosyal devletler ortaya çıkacak. Bunlar olur mu, bu kadar çabuk olur mu bilmiyorum. 

“Bir ilaç ile bu virüsü bitirirsek turizm gerçekten patlar”

Yani bu kriz bitince nasıl başlayacağız bir şey söylemek çok zor. Öngörüm var: bu krizin nasıl biteceği çok önemli. Belki bir ilaç bulunacak ve bu ilaç çok faydalı olacak. Bir ilaç ile bu işi bitirirsek turizm gerçekten patlar. Güzel günlere geri döneriz. Ancak bu kriz uzadıkça işsizlik artıyor, alım gücü düşüyor. Ne şekilde biteceği çok önemli. Bu virüs bitecek ve şöyle başlayacak demek bir kehanettir. 

“Deneyimsel paket turları daha fazla öne çıkacak” 

Deneyimsel turların gelecekte öne çıkacağı söyleniyor. Çok basmakalıp turlar çok çabuk bitmeyecek ama en azından deneyimsel paket turları da daha fazla artacak diye düşünüyoruz. Kadın Eliyle Anadolu diye bir turumuz var ve kadınların ürettiği onların yönettiği tesisleri kullandığımız paketler ortaya çıkarmıştık. Bu tür küçük dokunuşlar çok güzel oluyor. Siz yine geziyorsunuz ama gittiğiniz yerlerdeki küçük dokunuşlar bir taşla iki kuş vurmaya benziyor. Bu tür turlar daha fazla öne çıkacaktır. 

“İlk olarak kısa mesafeli seyahatler başlayacak” ,

Turizm hareketliliği başladığı zaman öncelikle iç pazar başlayacak. Antalya’dan otelci bir arkadaşımla konuşuyorduk. O ‘Oteli açınca Türkler için açacağız’ dedi. Bence de ilk olarak iç turizm başlayacak. İnsanlar arabalarıyla yakın yerlere gidecek. İlk olarak kısa mesafelerde turizm başlayacağını öngörüyoruz. 

“Bu korku hepimizi sardı”

60 bin kişinin üzerinde Türk misafiri yurt dışına götürüyoruz. 1 Haziran’da uçaklar uçmaya başlarsa İtalya başlar mı? Kolay değil. O kadar korktuk ki evden çıkmakta zorlanıyoruz. Alışverişi bile online yapıyoruz. Bu korku hepimizi sardı. Sanki uzayda yaşıyoruz. Hemen İspanya, İtalya başlar mı? Bunlar ciddi soru işaretleri. Ne zaman başlarız? Bu sene bitti 2021 için çalışalım diyemiyorum. 

“Bakanlığın biraz daha yanımızda olması gerekiyor”

Dünyanın en büyük bankası da olsa bütün müşterilerine bir anda paralarını iade edemez. Binlerce müşterimize ileriye dönük satış yaptık. Aldığımız paralar ile belirli yatırımlar yaptık. Milyonlarca TL yatırım yaptık. Birçok havayolu şirketine 2020’nin Mart ayına kadar ödemeler yapmışız. Şimdi müşterilere parayı iade etmek kolay değil. Almanya’da para iadesi yerine devlet güvencesinde kupon uygulaması yapılacak. Türkiye’de bu uygulama çıkmadı. Bakanımız Ersoy, suistimaller olabilir demiş. Suistimal olacak diye sektörü korumamamız mı gerekiyor. Suistimalleri TÜRSAB ve Bakanlığın çözmesi gerekiyor. Sınırlar kapandı. Hadi gelin desek kimse yerinden kıpırdayamaz. Uçaklar uçmuyor, sınırlar kapalı. Bu şartlarda suiistimaller olabilir düşüncesi ile tüm gelişmiş ülkelerde yapılanların bizde yapılmaması düşündürücü. TUI, 1.8 milyar euro kredi aldı. Arkasından bütün satmış olduğu turlar devlet garantisi altına alındı. Biz de sonuç olarak Türk pazarına çalışıyoruz. Ben de kendi Türk vatandaşıma hizmet ediyorum ve onlar için güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Biraz daha bakanlığın yanımızda olması gerekiyor. 

“Birçok rakip ülkeye göre avantajlıyız”

Bizler elastik bir yapıya sahibiz. Kendimizi çok çabuk yenileyebiliriz. Birçok rakip ülkeye göre avantajlıyız. Bizim ihtisasımız kriz. Yeni ortam ve koşullara çok çabuk ayak uydurabiliyoruz. Bu bizim Türk turizm sektörünün yapısı ve bununla da övünmeliyiz. Birçok ülkeden bu konuda öndeyiz. İtalya, İspanya ve Fransa’ya göre yeni dönemde avantajlıyız. Bunun da avantajlarını kullanabileceğimizi tahmin ediyorum. 

“Cruise konusunda 2020’yi kaybettik”

Cruise konusu bizim de ciddi bir bölümümüzdü. En son iki tane misafirimiz dünya turundaydı ve gemide kaldılar. 19 gündür hiçbir limana uğrayamıyorlar ve Marsilya’ya doğru ilerliyorlar. Oradan nasıl geri dönecekler bilmiyoruz. Çok keyifli gittiler. 116 günlük bir seyahat olacaktı. Ama maalesef son 1 ayı çok keyifsiz geçiyor. Şu an cruise sektörü de durdu. Bu sektörde çok büyük beklenti vardı. Cruise konusunda 2020’yi kaybettik. 2021’e bakacağız artık. 

“İster istemez bazı değişiklikler olacak”

Bir şeyler değişecek. Daha steril ortamlar sunmamız lazım. Sektörün bütün kesimleri bunu tartışıyor. Uçakların orta koltuklarının boş bırakılması konuşuluyor. 180 kişilik uçağın 120 kişiye hizmet vermesi konuşuluyor. Bazı değişiklikler ister istemez olacak. 

“Satabilmek için ilk başta karsız satacağız”

Fiyatlar yeni dönemde düşer mi? Olabilir. Arz talep dengesi ile belli olacak bu. 44 kişilik otobüsü 22 kişi kaldırmayı düşünüyorsak kişi başı maliyetimiz iki katına çıkacak. O zaman otobüs şirketine ‘bize yardımcı ol’ diyeceğiz, biz de kar marjımızı düşüreceğiz. Çünkü ilk başta hızlı bir şekilde başlamayacak turizm. Bunların hepsini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bizler de satabilmek için ilk başta karsız satacağız. ‘Ben karsız satmayacağım’ dersem rakiplerim diyecek. Rekabet biraz kızgın olacak. 

“Bizim en değerli varlığımız çalışanlarımızdır”
Biz Mart ayının başında ‘kimseyi işten çıkarmayacağız’ diye karar aldık ve bunu da yaptık. Biz bir aileyiz. Bugün Prontotour varsa ve bununla övünüyorsam doğru insanlarla çalıştığım içindir. Bizim şirketimizin en değerli varlığı çalışanlarımızdır. Biz çalışanlarımızla birlikte sonuna kadar gitmeye çalışacağız. Onların bir şekilde ayakta kalmasını sağlayacağız. Binin üzerinde acente ürünlerimizi satıyor. Bir ara 1-2 sene önce çalışma yapmışlar ve 2 binin  üzerinde aile Prontotour’dan ekmek yiyor. Biz onlardan onlar da bizden ekmek yiyor. Çok ciddi bir istihdam var ortada.

“Büyük tesisler avantajını korumaya devam edecek”

Turizm hareketleri Haziran’da başlarsa ilk olarak Karadeniz paket turları hızlı ilerler diye düşünüyorum. Haziran deniz tatili zamanıdır. Ben büyük tesisler yerine butik tesislere gidilecek öngörüsünü kabul etmiyorum. Büyük tesisler de ‘odamızı ve ortak alanları şu şekilde steril edebiliyoruz’ diyebilir. Büyük tesisler bazı garantiler verebilir. Büyük tesisler avantajını korumaya devam edecek ve Antalya’daki büyük tesisler de en şanslılar arasında. 

“Güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz”

Ben optimist düşünce yapısına sahibim. Fettah Bey, ‘umutsuzluk süründürür’ demişti. Umutsuz olmamalıyız. Bunun üstesinden gelince güzel günler bizi bekliyor ve keyifli seyahatlere başlayacağız. Prontotour olarak daha da güçlenerek güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz.”

Bu haber 3977 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersoy,  ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Ersoy, ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Paris kırmızı bölge ilan edildi
Paris kırmızı bölge ilan edildi