Reklam
  • Reklam
Otel açmak isteyenler 2 yıl süreyle tüm vergilerden muaf

Otel açmak isteyenler 2 yıl süreyle tüm vergilerden muaf

Gürcistan Yatırım Ajansı Yabancı Yatırımcılar Müdürü Bondo Tabatadze, '' Ciddi markalar otel açmak isterse 2 yıl süreyle tüm vergilerden muaf tutuyoruz” dedi.

24 Şubat 2019 - 00:00 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 - 09:43

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TTSO) ev sahipliğinde düzenlenen Gürcistan Yatırım Fırsatları ve Vergi Mevzuatı toplantısında iki ülke iş dünyası arasındaki işbirliğinin ve yatırımların artırılması görüşüldü. Türk işadamları Gürcü yetkililere karşılaştıkları sorunları aktardı.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, iki ülke ticaretinin artırılması, mevcut sorunların giderilmesi, vergilendirme ve muhasebe sisteminden kaynaklanan sorunların anlaşılması adına böyle bir toplantıyı düzenlediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“İşadamlarımızın yatırımlarında Gürcistan, Azerbaycan’ın ardından ikinci sırayı alıyor. Aradı sınır var ama biz sınır yokmuş gibi görüyoruz olayı. İki ülke o kadar bütünleşmiş durumda. Yatırımların artması ve iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi için teşvikleri ve mevzuatı çok iyi bilmek gerekiyor. Sadece turizm değil, sanayi ve üretime dönük yatırımlarda da Türk işadamlarının Gürcistan’da etkin olmasını istiyoruz. Yerinde yatırım, özellikle maliyetlerin düşürülmesinde önemli bir etkendir. Önümüzdeki günlerde Gürcistan’a da bir yatırım ortamı inceleme gezisi düzenlenebilir. Ülkemizdeki ekonomik sıkışıklığın aşılması adına sadece orada değil Gürcü işadamlarıyla ortaklık yaparak üçüncü ülkelerde de yatırım yapılabilir. Karşılıklı ticaretin gelişmesini sağlamak adına bu toplantıyı düzenleyenlere teşekkür ediyorum.”

“GÜRCİSTAN’DA YATIRIM YAPMAK AVANTAJLI VE KOLAY”

Gürcistan Yatırım Ajansı Yabancı Yatırımcılar Müdürü Bondo Tabatadze de, eskiden Gürcistan’da iş ve yatırım için çok olumlu şartların olmadığını vurgulayarak, “Binlerce sayfa olan yasa ve yönetmelikler en aza indirildi. Artık yatırım yapmak çok kolay. Ticaret güvenliği, güvenli yatırım ve ticaret serbestliği endekslerinde dünyada üst sıralardayız. Gelir vergisi oranı yüzde 15 ve bu tutar yatırıma yönlendirilirse sıfırlanıyor. 2012’den sonra ortalama yüzde 4 büyümemiz var. 3 kat fazla olan ithalatımızı ihracat yönünde artıya çevirmek istiyoruz. 2014 yılından bu yana AB ülkeleri ve Çin ile Serbest Ticaret Anlaşmamız var. Rusya ve Türkiye ile daha önceden zaten vardı. Bu anlaşmalar sayesinde 3 milyar insanın yaşadığı bir coğrafyaya ulaşabiliyoruz. Turizm ülkemizde yükselen bir değer. 7 milyondan fazla turistin 1 milyonu Türkiye’den geliyor. Emlak, turizm, lojistik, enerji önemli yatırım alanları. Ayrıca otoyol ve liman gibi ulaştırma altyapısı yatırımlarına da önem veriyoruz. İşadamlarının aldığı kredilerin 10 puanlık kısmını biz ödüyoruz. Örnek olarak yüzde 13 faizle kredi alınmışsa, işadamı sadece yüzde 3 puanlık kısmı ödüyor. Bazı şartlar ve sorumluluklar yerine getirildiğinde üretim ve sanayi yatırımlarına sembolik ücretle arazi veriliyor. Ciddi markalar otel açmak isterse 2 yıl süreyle tüm vergilerden muaf tutuyoruz” dedi.

 

Bu haber 2022 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tur otobüsü yoldan çıktı: 13 turist öldü
Tur otobüsü yoldan çıktı: 13 turist öldü
Yabancılara Temmuz ayında 4 bin 192 konut satıldı
Yabancılara Temmuz ayında 4 bin 192 konut satıldı