Reklam
  • Reklam
Otel havuzlarında 10 yılda kaç turist öldü?
Reklam

Otel havuzlarında 10 yılda kaç turist öldü?

Türkiye'de milyonlarca Dolar veya Euro'luk yatırım ile dünya kalitesinde turizme hizmet veren otellerin havuzlarında son 10 yılda çoğu çocuk olmak üzere yerli ve yabancı 25 turist öldü. Turizm sektör temsilcileri ölümlerin azaldığını belirtiyor.

23 Haziran 2019 - 00:00 - Güncelleme: 24 Haziran 2019 - 16:53

Fikri Cinokur'un haberine göre, umudunu turizme bağlayan Türkiye'de milyonlarca Dolar ve Euro harcayarak dünya standartlarının üzerinde hizmet veren otellerin havuzlarında meydana gelen ölümler,  cankurtaran, doktor ve hemşire istihdamı yetersizliği sorunları yüzünden havuzların can güvenliği tartışmalara yol açıyor.

Muhabirimizin derlediği bilgilere göre, son 10 yılda başta Antalya ve ilçelerindeki oteller olmak üzere Türkiye'de çeşitli otellerin havuzlarında aralarında 11 çocuğunda yer aldığı yerli ve yabancı ölen turist sayısı 25'e ulaştı.

Bu yılın ilk yarısı dolmadan Antalya'da 23 Ocak 2019'da 4 yaşında 1 çocuk, 2 Şubat 2019'da İstanbul Eyüp'te  bir otelde   JAPAN Tobacco International’ın (JTI) Türkiye Genel Müdürü Lübnan asıllı İngiliz vatandaşı Karim Raydan (51) Eyüp’te  otelin havuzunda hayatını kaybetti.

Afyon'da ise 16 Nisan 2019'da bir termal otelin havuzunda kalp krizi geçiren bir kişi yaşamını yitirdi.

Antalya'nın Serik ilçesinde de 7 Haziran 2019'da çok ünlü bir otelde ailesiyle birlikte tatil yapan Bahreynli Mohamed Ali Ahmed (7), otelin su parkı havuzunda boğuldu.

2018 yılında 8, 2017'de 5, 2016'da 3, 2014'de 1, 2013'de 1, 2011'de 1 ve 2009 yılında 2 kişi otel havuzlarında hayatını kaybetti.

HAVUZLARDA ÖLÜM SAYISI AZALIYOR MU?

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, turizm sektörünün aldığı önlemlerle havuzlarda ölüm olaylarının azaldığını söyledi.

Eski otellerde havuzlarda ızgara bakım sorunları olduğunu ifade eden Ayık, ''Ancak Türk konaklama sektörü yeni otellerde havuzları tamamen dünya standartlarında gerçekleştirdi. Artık havuzlarda cankurtaran sistemi de var.  Havuzlarda ölüm olayları azaldı'' dedi.

CANKURTARAN VAR MI ?

Genel Merkezi Antalya'da bulunan Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman da yaptığı açıklamada, havuzlarda ölümlerin ihmal, denetimsizlik ve cankurtaran bulunmamasından kaynaklandığını öne sürdü.

Havuzların bakımlarının genelde elektrik teknisyenlerine yaptırıldığını ifade eden Akduman, ''Bu görevliler kısa bir eğitim sonrası görev yapıyorlar. Havuzlardan sorumlu bu elektrik teknisyenleri aynı zamanda tüm otelin elektrik işlerini yapıyor. İşleri de çok yoğun olunca kazalarda kaçınılmaz hale geliyor'' dedi.

Havuz başlarında mutlaka cankurtaran olması gerektiğine dikkat çeken Ümit Akduman, şöyle devam etti.

''Havuz başlarında mutlaka cankurtaran olmalı. Otel personeline mutlaka ilk yardım kursları verilmeli. Bir çok otel işletmesinde havuzlarda cankurtaran yok. Çok az otelde cankurtaran var.

İşyeri ve İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkarıldı. Ancak, İşçi Sağlığı ve Güvenliği  bölümü çıkarıldı. Sadece İşyeri Sağlığı ve İşyeri Güvenliği kaldı. Bu da işverenleri kazalardan arındırılmak adına yapıldı.''

Otellerin doktor ve sağlık personeli bulundurma zorunluluğu olduğunu ifade eden Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, ancak otellerde bu konuda'ehliyetli eleman' denetimin yapılmadığını iddia etti.''

Bu haber 1007 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'den Bolivya'ya seyahat uyarısı
Türkiye'den Bolivya'ya seyahat uyarısı
Alanya'nın tanıtımı için para ödüllü fotoğraf yarışması
Alanya'nın tanıtımı için para ödüllü fotoğraf yarışması