Otel yatırımları 67 milyar dolara ulaşacak

Otel yatırımları 67 milyar dolara ulaşacak

JLL Hotels & Hospitality uzmanlarının hazırladığı ‘Otel yatırımları görünümü’ adlı rapor açıklandı. Buna göre, geçen yıl 67,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen global otel yatırımlarının hacmi, bu yıl 67,2 milyar doları bulacak.

22 Şubat 2019 - 15:29 - Güncelleme: 25 Şubat 2019 - 11:29

TUYED Ar-Ge’nin uzmanların raporundan derlediği bilgilere göre, ekonomik alanda yaşanan belirsizliklere rağmen, otel yatırımları devam edecek. Geçen yıl yatırımcılar, yeni otel yatırımları için yakın vadeli özel fonlardan 28,8 milyar dolar toplamayı başardı. JLL uzmanları, bu fonların sermayenin etkin dağılımı anlamında, büyük ölçekli yatırımlar için doğru bir strateji çerçevesinde kullanıldığını belirtiyor.

Son 5 yıldaki küresel otel yatırımlarının yüzde 70’i birden fazla alanda yatırım yapan yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi. JLL uzmanları, otel arazilerinin giderek değerlendiğini ve yatırımcıların gayrimenküle yatırım yapmaya devam edeceğini öngörüyor.

Geçen yılki sermaye girişlerinin büyük bir kısmı Ortadoğu ve Asyalı yatırımcılar tarafından gerçekleştirildi. Avrupa ve Kuzey Amerikalı yatırımcıların bazılarının ise Asya pazarına odaklandığı ve buranın sunduğu fırsatlardan dolayı 2019’daki yatırım faaliyetlerini bu bölgeye kaydırması bekleniyor.

ABD’nin 2019 projeksiyonu

Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) faaliyet gösteren lüks otel markalar yıllık bazda satışlarını yüzde 76, resortlar ise 40 artırdı. JLL uzmanları, bu yıl ABD’de otellerin toplam işlem hacminin 36.5 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

JLL Hotels & Hospitality’nin Amerika CEO’su Gilda Perez-Alvarado, “Otelere yatılım stratejileri, sunulan fırsatlarla yakından ilgili. Piyasaya baktığımızda, son derece değerli mülkler, ciddi miktarda sermaye ve bunun verimli kullanılmasına yönelik yöntem arayışları olduğunu görüyoruz. Bu yılın yatırım ortamını bu kilit unsurlar belirleyecek” diyor.

Bu haber 1495 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alman acentacılar Bodrum'da
Alman acentacılar Bodrum'da
Feribot ücretlerine büyük zam
Feribot ücretlerine büyük zam