Otelcilerden belediyelere ’’erteleyin’’ çağrısı

Otelcilerden belediyelere ''erteleyin'' çağrısı

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), üyelerinin bulunduğu tüm illerin belediyelerine ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine yazı göndererek, belediye harç ve vergi ödemelerinin cezasız ve faizsiz olarak üç ay ertelenmesi çağrısında bulundu.

20 Mart 2020 - 13:00 - Güncelleme: 21 Mart 2020 - 21:41

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), koronavirüs salgınının şehir ekonomilerine ve sektöre olumsuz etkilerinin azaltılması, işletmelerin istihdam ve işletme yapısının ayakta tutulabilmesine yönelik tedbirler çerçevesinde belediye harç ve vergi ödemelerinin 3 ay ertelenmesi çağrısında bulundu. TÜROB bu talebi, üyelerinin bulunduğu tüm illere ve İstanbul’daki ilçe belediyelerine iletti.

Cezasız ve faizsiz olmalı

TÜROB’dan, başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla, Eskişehir, Muğla Büyükşehir Belediyesi olmak üzere üyesi bulunan tüm illerin belediyelerine gönderilen yazıda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli turizm işletmelerinin tüm belediye vergi ve harçlarının ödemelerinin cezasız ve faizsiz olarak 1 Temmuz 2020’ye kadar ertelenmesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması istendi. Yazıda, dünyada turizm tüm çeşitleri ile durma noktasına geldiği, sektörel durmanın, emek verilmiş eğitimli personelin kaybının göze alınamaz olduğunu değerlendiren kamu otoritesinin de sektöre desteklerini açıkladığı, vergi ve benzeri yükümlülüklerin bir kısmının ödemelerini 6 ay ertelediği hatırlatıldı.

 

İşletmelerin sorumlu olduğu bedel- vergiler:

- Su/atık su bedeli

- Doğalgaz bedeli

- Emlak vergisi 1. taksiti

- Çevre Temizlik Vergisi 1. taksiti

- İlan ve reklam vergisi

- Eğlence vergisi

 

İşletmelerin sorumlu olduğu belediye harçları:

- İşgal harcı

- Yapı kullanma izin harcı

- İşyeri açma çalışma izni harcı

 

Bu haber 883 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Virüs'ten can kaybı 168'e yükseldi
Virüs'ten can kaybı 168'e yükseldi
Turizm sektörü yeni strateji için gelecek iki haftayı izleyecek
Turizm sektörü yeni strateji için gelecek iki haftayı izleyecek