Oteller kira sözleşmelerini dövizle yapabilecek

Oteller kira sözleşmelerini dövizle yapabilecek

Döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmelere yönelik kısıtlamalara bazı istisnalar getirildi. Turistik tesislerde istisna kapsamına alındı.

16 Kasım 2018 - 15:50 - Güncelleme: 19 Kasım 2018 - 10:11

Türk Parası Kıymetini Koruma hakkındaki tebliğde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi. Değişiklikle döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşmelere yönelik kısıtlamalara çok sayıda istisna getirildi. Buna göre Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralanmasıyla ilgili gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkün olacak.

Yabancılara istisna

Türkiye ile vatandaşlık bağı bulunmayan ülkedeki yerleşik kişilerin veya dışarıdaki yerleşik kişilerin alıcı veya kiracı olarak taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olabilecek.

Bu haber 1867 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm gelirinde de hedef ilk 10’a girmek
Turizm gelirinde de hedef ilk 10’a girmek
New York’ta görülmesi gereken 8 yer
New York’ta görülmesi gereken 8 yer