Reklam
 • Reklam
Otellere fiyatları düşürmeyin uyarısı

Otellere fiyatları düşürmeyin uyarısı

Pandemi sonrası ekonomide en çabuk toparlanacak sektörün turizm sektör olduğu belirtilerek otelcilere fiyatları düşürmeyin uyarısı yapıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, bu yılın ikinci yarısında en kötü senaryoya göre 2,5 milyon en iyi senaryoya göre de 5 milyon yabancı turistin gelmesini beklediklerini söyledi.

03 Haziran 2020 - 09:03 - Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 15:48

FİKRİ CİNOKUR - ANTALYA - Pandemi sonrası ekonomide en çabuk toparlanacak sektörün turizm sektör olduğu belirtilerek otelcilere fiyatları düşürmeyin uyarısı yapıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, bu yılın ikinci yarısında en kötü senaryoya göre 2,5 milyon en iyi senaryoya göre de 5 milyon yabancı turistin gelmesini beklediklerini söyledi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ''Kontrollü Sosyal Hayata Geçiş'' nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, pandemi sürecini Türkiye'nin ve Antalya'nın çok iyi yönettiğini, kamu bankalarının da ekonomiyi hareketlendirmek için çok iyi performans sergilediğini kaydetti.

Pandemi sürecinde tüm sektörlerin olumsuz etkilendiğini ifade eden Çetin, yine bu süreçten en hızlı kurtulacak sektöründe turizm olduğuna dikkat çekti.

Turizmde çok iyi bir çıkışa ihtiyaç olduğunu ifade eden Davut Çetin, piyasalarda psikolojik etki olduğunu bunun giderilmesi için de güven ortamının sağlanmasını gerektiğini bildirdi.

Antalya'nın lokomotif sektörünün turizm olduğunu vurgulayan Çetin, şöyle devam etti.

''Geçmiş yıllara göre turizmde yerli ve yabancı turist sayısında bir sıkıntı yaşanacak. Ancak yılın ikinci yarısından sonra turizm sektörü çok hareketlenecek. Ama 2021 yılında turizm patlama yaşayacak. Bu süreçte fiyatları çok iyi korumak gerekir.

Antalya'nın ve Türkiye'nin pandemi sürecini çok iyi yönettiğini anlatmalıyız. Tanıtıma ağırlık vermeliyiz. Antalya bu yıl için en kötü senaryo 2,5 milyon en iyi senaryoya göre de 5 milyon turist hedefliyor.''

Turist tercihlerinin değiştiğini, eko turizme yöneliş olduğunu anlatan ATSOO Başkanı Davut Çetin, renovasyon için çok düşük hatta sıfır faizli renovasyon kredisi verilmesini istedi.

ATSO olarak tarihi Kaleiçi'nde çalışma yapacaklarını yerel yönetimlerle birlikte araç trafiğini azaltacaklarını ifade eden Çetin, ''Kaleiçi'nde daha iyi koşullarda hijyen ortamını sağlamalıyız. 7 giriş kapısında Kaleiçi'ne girenlere ateş ölçümü yapılacak. Kaleiçi'ni daha iyi tanıtacağız'' dedi.

-İşletmeleri ayakta tutmalıyız

Antalya Valisi Münir Karaloğlu'da en kısa sürede turizm sektörünün toparlanacağını söyledi. Turizmin dinamik bir sektör olduğunu vurgulayan Karaloğlu, şöyle konuştu.

''Hem ülkemizde hem de dünyada insanlar pandemi sürecinde aylardır evlerinde sıkıldı. Para harcayamadı. Antalya'nın gıda ve sağlıkta güvenli bir kent olduğunu anlatmalıyız. Bu güveni vermeliyiz. Yılın ikinci yarısında önemli rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum. Pandemi sonrası Antalya'yı, şehrimizi ve işletmelerimizi ayakta tutmalıyız. 2020 yılı işletmelerimiz için ayakta kalma yılıdır. İşletmelerimizi ayakta tutabilirsek 2021'de çok hızlı koşarız.''

Pandemi sürecinin dünyada en iyi Türkiye'nin yönettiğine dikkat çeken Vali Karaloğlu, ''Ülkenizle, ülkenizi yönetenlerle gurur duyun. Şehrinizin başarılı yöneticileriyle gurur duyun'' dedi.

Vali Karaloğlu, Antalya'da kaçak yapılarla da mücadele edildiğini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı.

''Antalya'da bin 200 kaçak yapı var. İlçe belediyeleri bunun 49'unu yıktı.  Yıkmaya da devam ediyor. Kaçak yapıları yıkımda en başarılı Kemer ve Kepez Belediyeleri. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri sahillerde sürekli denetim yapıyor. En çok kaçak yapı ise Kaş ilçesinde. Oysa Kaş'ı gözümüz gibi korumalıyız. Adrasan'da 48-50 yapı yıkıldı. Sahilleri bizim koruma görevimiz var.''

 

Bu haber 1334 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • YavuzcAbdiş
  8 ay önce
  Antalya'da Turizm var ,Tarım var .Başka ne var ? Başka bir şey yok !Tarım'da kısmen Turizm'e bağlı .Bütün yumurtaları aynı sepete koymak gibi bir durum.Para kazanılacak başka bir sektör geliştirilemezmi ? En önemli ihtiyaç sermaye .O da Antalya'da var !.Allah Antalya'ya unu ,yağı,şekeri vermiş .Niye helva yapmıyorsunuz ?
 • YavuzcAbdiş
  8 ay önce
  Antalya'da Turizm var ,Tarım var .Başka ne var ? Başka bir şey yok !Tarım'da kısmen Turizm'e bağlı .Bütün yumurtaları aynı sepete koymak gibi bir durum.Para kazanılacak başka bir sektör geliştirilemezmi ? En önemli ihtiyaç sermaye .O da Antalya'da var !.Allah Antalya'ya unu ,yağı,şekeri vermiş .Niye helva yapmıyorsunuz ?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY yine zirvede
THY yine zirvede
Ünlü otel grubunun 4'üncü çeyrek geliri 391 milyon avro oldu
Ünlü otel grubunun 4'üncü çeyrek geliri 391 milyon avro oldu