Reklam
  • Reklam
Otellerin buna hazırlıklı olması gerekir!

Otellerin buna hazırlıklı olması gerekir!

LMX Türkiye Genel Koordinatörü Serdar Bayraktar, yurt dışındaki tur operatörlerinin otellere ödedikleri ‘’Early Booking’’ ön ödemeleri ve incoming acentaların otellere yaptıkları ön ödemeler alınamadığı taktirde otellere faiz uygulaması getirilebileceğini belirterek, otellerin buna hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

05 Mayıs 2020 - 12:19 - Güncelleme: 06 Mayıs 2020 - 12:49

LMX Türkiye Genel Koordinatörü Serdar Bayraktar, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada,  ‘’Early Booking’’ ön ödemelerinin neden bazı oteller tarafından geri ödenmediğini sorarak, ''Şimdi denilecek ki paramız yok, şuraya buraya yatırdık, yatırım yaptık vs. vs.  Ama tur operatörleri zaten tüm ödemeleri geri talep etmiyor, EB den yararlanıp ödemesi yapılan ve iptal olan yolcuların parasını geri istiyor. Zira söz konusu bu paralar müşteri tarafından talep ediliyor'' dedi. 

Herkes gibi yurt dışındaki tur operatörlerinin de nakit sıkıntısı çektiğine dikkat çeken Bayraktar, şunları söyledi: 

''Ödenen paralar hem uçak şirketlerinden hem de otellerden geri alınamadığı için bu sefer tur operatörleri kredi kullanmak zorunda kalıyor. Tur operatörü müşteri iptalinden 14 gün sonra parasını iade etmediği takdirde iflas kararı verme durumunda kalabilir (bu süre Corona nedeniyle gayri resmi olarak 30 güne kadar çıkarıldı). Sonuç olarak iade edilmeyen paralar yüzünden tur operatörleri kredi alıp bir de üstüne üstlük faiz ödüyorlar. İade edilmeyen ödemelerin, bu şartlar altında ancak 2021 yılında eritilme şansı olabilir. Yani ayakta kalacak olan otel 1 yıl boyunca tur operatörünün parasını kullanmış olacak. Bence bu tür bir uygulama yaşanırsa tur operatörleri ve incoming acentaları otellere resmi rakamları baz alarak faiz uygulayacaktır, buna da otellerin hazırlıklı olması gerekir.''

Artık eskisi gibi ön ödeme yapılmayacak

Tur operatörleri ve incoming acentaları zamanında bu söz konusu ödemeleri anlaşmaları gereği otellere yaptığını, ancak şimdi bu paraların oteller tarafından geri ödenmediğini vurgulayan Serdar Bayraktar, şöyle konuştu:

''Avrupa Birliğinin hediye kuponu olayına red verdiği şu dönemde otellerden iade edilecek olan bu paraların tur operatörlerin sağlıklı yaşaması için çok daha fazla önem kazanmış oluyor. Durum şunu gösteriyor; 2020/21 Kış ve 2021 yaz kontratları başka şartlar altında imzalanacak, ‘‘Early Booking’’ şartları ve ödeme şekilleri tamamen değişecek ve eskisi gibi ön ödemeler yapılmayacak.
Köklü değişim içerisine girecek olan turizm sektörünün bu yeni şartlara da kendini hazırlaması gerekecek, daha fazla güvenceler talep edilecek ve yeni stratejiler ortaya çıkacaktır.''

Bu haber 1052 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turist harcamasını artırmak için sağlık turizmine ağırlık verilmeli
Turist harcamasını artırmak için sağlık turizmine ağırlık...
Almanya turizmde 'trafik lambası' sistemini erteledi
Almanya turizmde 'trafik lambası' sistemini erteledi