Otellerin Thomas Cook kaynaklı zararı 150 milyon avro

Otellerin Thomas Cook kaynaklı zararı 150 milyon avro

MATSO’da Thomas Cook seyahat acentesinin iflasının ardından değerlendirme ve yapılabilecekler ile ilgili 16. Meslek (konaklama tesisleri ve turizm işletmeleri ) komitesi üyeleri toplantı düzenlendi.

30 Eylül 2019 - 15:32 - Güncelleme: 01 Ekim 2019 - 15:39

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)’da Thomas Cook seyahat acentesinin iflasının ardından değerlendirme ve yapılabilecekler ile ilgili toplantı düzenlendi. Toplantıya MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özden, Manavgat Side Turizm ve Otelciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, MATSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Sekreter Hatice Özden Dağ Öz, 16. Meslek (konaklama tesisleri ve turizm işletmeleri ) komitesi üyeleri katıldı.

Otellerin zararı 150 milyon avro

Toplantının ardından açıklama yapan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, turizm sektör temsilcilerinin Thomas Cook Firması'nın iflası açıklaması, Manavgat-Side Turizm destinasyonunda faaliyet gösteren konaklama tesisleri ve işletmeleri de olumsuz etkilediğini belirterek “birçok otel ve hizmet veren işletme Thomas Cook Firması'nın iflası nedeniyle önemli miktardaki alacaklarını firmadan tahsil edemez durama gelmiştir. Manavgat iş dünyası ve turizm sektörü olarak, en büyük temennimiz bu krizin büyümeden, genişlemeden, derinleşmeden çok yönlü olarak ele alınıp bir an önce çözüme kavuşturulması, maddi zarar gören konaklama ve hizmet sağlayan işletmelerin kayıplarının giderilmesidir” dedi.

Manavgat-Side Turizm destinasyonundaki işletmelerin ve otellerin zararının 150 milyon euro civarında olduğu düşünüldüğünü vurgulayan Boztaş, 200 günlük turizm sezonunun yarısının, yani 100 günün, sezondaki en dolu ve fiyatların en yüksek olduğu dönemlerde elde edilen gelirler (Temmuz-Ağustos-Eylül) dahil yıllık hasılatın yüzde 75'i kaybedilmiştir” ifadelerine yer verdi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özden, böyle bir toplantıyı organize ettiği için MATSO yönetimin teşekkür ederek “ işletmelerin Thomas Cook'a kestikleri ve parasını alamadıkları faturaların KDV’sini ödeyen işletmeleri KDV'sinin iade  edilmesi ve Turizm Tanıtım Ajansı'na ödenecek olan cironun binde 7,5'lik paydan, işletmelerin gördüğü zarar oranında düşülmesi konusunda TOBB aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına girişimde bulunmamız gerekmektedir” dedi.

MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut ise Thomas Cook’un iflasının Türkiye’de resmileştirilerek Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanacak kararname ile afet statüne sokularak tahsil edilemeyen paraların vergilerinin KDV’lerin ödenmemesi, bu paraların gelir verdisinden düşülmesi konusunda girişimde bulunulması gerektiğini kaydetti.

Toplantıda katılımcılar tarafından 5 maddelik karar alınarak hükümetten talepte bulunmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’a müracaat edilmeye karar verildi.

Zarar gören işletmelerin

1-Thomas Cook'a kesilen faturalardan (tahsil edilemeyen alacakların) doğan ödenen peşin vergilerin ve KDV’sini ödeyen işletmelerin gelecek vergi ödemelerinde mahsuplaştırılması,

2-Kredi desteği sağlanması,

3-Turizm Tanıtım Ajansı'na ödenecek olan cironun binde 7,5'lik paydan, işletmelerin gördüğü zarar oranında düşülmesi,

4-Türkiye adına alacakların Bakanlık ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile takip edilmesi ve avukat tayin edilmesi,

5-Otellerimizde halen konaklayan müşterilerinin bedellerinin sigorta tarafından tahsilinin organize edilmesi için;

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaat edilecek.

Bu haber 1159 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya'ya gökten Rus turist yağdı
Antalya'ya gökten Rus turist yağdı
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor