Reklam
  • Reklam
Otellerin yüzde 70’i kapalı

Otellerin yüzde 70'i kapalı

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) YK üyesi Murat Toktaş turizm sektörünün pandemi döneminde acı tecrübeler yaşadığını söyledi.

10 Ekim 2020 - 11:15 - Güncelleme: 12 Ekim 2020 - 16:00

Murat Toktaş, Turizmdays.com’a yaptığı açıklamada, pandeminin bütün sektörleri etkilerden bundan en çok zararı ise turizm sektörünün gördüğünü, ülke genelinde ve Karadeniz bölgesinde mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında otellerin yaklaşık yüzde 70’nin kapalı olduğunu belirtti.

Turizm sektörünün şimdiye kadar yaşamadığı acı kayıplar yaşadığını vurgulayan Toktaş, ‘’Otellerimizin acentelerimizin çoğu bir süre kapalı kaldı, açık olanlar ve sonrasında açılanlar ise müşterisiz.  Mesai arkadaşlarımız da yatırımcılarımız kadar çok zorda ve hala iş başı yapamamış birçok arkadaşımız var’’ dedi.

Turizmde kayıp 2,5 Trilyon Dolar

Turizmde kayıbın büyüklüğüne de dikkat çeken Toktaş, ‘’Dünya Turizm Örgütü verilerine göre Mart 2021 tarihine kadar 2-2,5 trilyon USD kadar maddi kayıp bekleniyor. Tahmini iş gücü kaybı da yaklaşık 120 milyon kişi olacağı ön görülüyor. Avrupa da ise 18,3 milyon insanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor’’ diye konuştu..

2 bin 500 kişiyi eğittik

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği olarak pandemi sürecini çok yakından takip ettiklerini belirten Toktaş, ‘’Bölgemizdeki tesislerin soru ve sorunlarını ilgili bakanlıklara taşıyıp sürekli bilgilendirmelerle üyelerimizi süreç ve sürecin yönetimi konusunda desteklemeye çalıştık. Sık sık güncellenen mevzuatları anında otellerimize ileterek hızlı bilgiye ulaşmalarını sağladık.

Bunların yanı sıra, mayıs ve haziran aylarında İstanbul’dan bir akademi merkezi ile anlaşıp bölgede sadece otellere değil diğer hizmet sektörü paydaşlarına da kapayan “Covid-10 hijyen eğitimi” ile yaklaşık 2.500 çalışana ücretsiz eğitim verdik. Hedefimiz en güvenli ve en hazır turizm bölgesi olmak’’ şeklinde konuştu.

2021 den umutluyuz

Artık 2021 yılına baktıklarına işaret eden Murat Toktaş, şunları söyledi:

‘’2021 Mayıs ayından itibaren toparlanmaya başlayacağımızı ve 2019 yılında ki rakamların çoğunu yakalayacağımızı ön görüyorum. 2022 yılında ise şimdiye kadar en iyi yıllarımızdan biri olan 2019 yılı geçeceğimizden de eminim.

Karamsarlığa kapılmadan, umudumuzu yitirmeden planlarımızı doğru yapıp devletinde desteğini alarak, omuz omuza bu günleri atlatacağız.’’

 

 

Bu haber 2415 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
Nikolova, Türkiye ile  vize işlemlerini kolaylaştıracağız
Nikolova, Türkiye ile vize işlemlerini kolaylaştıracağız