OTSAD, ’’Zengin Arap turisti Türkiye’ye çekmeliyiz’’

OTSAD, ''Zengin Arap turisti Türkiye'ye çekmeliyiz''

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Genel Başkanı Hüseyin Kırk, koronavirüs salgını sonrası Ortadoğu ülkelerindeki zengin Arap turistleri çekmek için yoğun çaba harcanması gerektiğini söyledi.

08 Mayıs 2020 - 09:03 - Güncelleme: 09 Mayıs 2020 - 09:03

OTSAD Başkanı Kırk, yaptığı açıklamada, Kovid-19 sonrası ülke dış politikasının yeniden ele alınarak, Ortadoğu ülkeleri ile ekonomik ve sosyal anlaşmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Kovid-19’un dünya genelinde ülke ekonomilerini yerle bir ettigini belirten Kırk, ‘’Bu ekonomik daralmadan Türkiye’de etkilendi.  Daralmanın en büyük zararını Türk halkı çekecektir.  Ülke ekonomisinin %55 lik açığını kapatan turizm sektörü  Kovid-19 sonrası çökmüştür’’ dedi.

‘’Ülkemize gelen yabancı turistlerin ülke profiline baktığımızda virüsün vurduğu ülkelerin başında ABD, Rusya, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya ve diğer Avrupa ülkeleri bulunmaktadır’’ diyen Kırk, şunları kaydetti:

‘’Ege sahillerini tercih eden Avrupalıların yaklaşan turizm sezonunda ülkemize tatil için gelmeyeceklerini düşünüyorum. Çin’den yayılan bu virüs  ülkemizde  Uzak Doğu turizminin uzun bir süre olmayacağını göstermekte.

Kovid-19’ un vurduğu ülkeler normalleşme sürecine kontrollü bir şekilde girerken, Akdeniz ve Antalya bölgesini tercih eden Ruslar bu günlerde  virüse kapılan binlerce vatandaşını tedavi etmeye uğraşıyor.

Dünyayı vuran kovid-19 virüsüne karşı  aşı bulunamaz ise uzun bir süre dünya bu tehdit ile yaşamak zorunda kalacaktır.

Yıllardır Körfez ülkelerinin petrolünüAfrika’nın yeraltı zenginliklerini sömürenlere inat dış politikada başta körfez ülkeleri olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ve Afrika ülkeleri ile yakınlaşıp ekonomik ve sosyal projeler üreterek karşılıklı anlaşmalar  yapılarak toparlanma sürecine girilmeli.

Turizm sektörünün üç ana temelden oluşan otel, ulaşım ve seyahat kısmındaki  TÜRSAB  üyesi seyahat acentalarına desteklerin hızlı ve daha  ciddi verilmesi gerekmektedir.

ZENGİN ARAP TURİSTLERİ ÇEKMELİYİZ

Seyahat Acentalarının  bugüne kadar yetiştirmiş oldukları tecrübeli personelleri muhafaza edilmeli. Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden yıllık 47 milyon turist dünya genelinde tatillerini yapmak tadırlar.

Nitelikli ve zengin  Arap turistlerin Avrupa tercihi olmayacağı gelen haberler arasındadır.

Bu durum  ülkemizin yararınadır. Virüs  nedeniyle darbe alan turizm sektörünü Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden gelecek turistlerin force edeceğine inanıyorum. Bu nedenle zengin Arap turisti çekmek için yoğun çaba harcamalıyız.

Bu haber 1679 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şükrü Yılmaz
    1 ay önce
    Ülkemizin Bacasız Fabrikası Turizmi desteklemek lazımdır elbette doğru karardır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Acentelerin evden çalışma süresi  yine uzatıldı
Acentelerin evden çalışma süresi yine uzatıldı
Rusya uçuş yasağını uzattı
Rusya uçuş yasağını uzattı