Reklam
  • Reklam
Öztunç, ’’Dertleri Salda’yı nasıl koruruz değil, nasıl...

Öztunç, ''Dertleri Salda'yı nasıl koruruz değil, nasıl kullanırız''

Salda Özel Çevre Koruma Bölgesiyle ilgili hazırlanan imar planlarıyla ilgili açıklamada bulunan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, "Bakanlık Saldayı düşünseydi, özgür bırakırdı. Ancak Saldayı nasıl kullanırızın derdindeler" dedi.

22 Eylül 2020 - 16:21 - Güncelleme: 23 Eylül 2020 - 15:49

Öztunç, "Salda Gölünün korunabilmesi için, kitle turizminden uzak tutulması gerekiyor. Oysa mevcut planlar bu alanın daha fazla yapılaşmasına yönelik. Salda Gölünün kaldıramayacağı bir kirliliğe ve tahribata davetiye çıkarmaktan başka bir anlamı yok. Bakanlık Kumlarına yalın ayak basılsa dahi zarar gören bir yerde, halen nasıl inşaat, nasıl yapılaşma yapsak derdinden kurtulamıyor."dedi. Öztunç, şunları kaydetti:

 Planlarda Yer alan açıklamalarda olumlu şeyler söylenmesinin aksine imar planı Saldanın korunması değil kullanılması için düzenlenmiştir. Salda’nın korunabilmesi için, kitle turizminden uzak tutulması gerekmektedir. Oysa mevcut planlar bu alana daha çok turisti yönlendirme amacı taşımaktadır. Salda 1. Derece sit alanı koruma statüsüne sahiptir. Bu statü gereğince alanda bazı faaliyetler, Yönetmelik gereğince halihazırda yasak. Ama yapılan yeni imar planı ile bu yasaklar genişletilmeye çalışılıyor.''

İkinci İş Makinesi Vakası Yaşamayız Umarım

Valiliğin açıklamasındaki, "göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları" önerisine karşılık göl çevresinde, 1. Derece doğal sit alanı olması nedeniyle yapılaşma yasağı olduğunu hatırlatan Öztunç,  "Salda’nın kumlarına yalın ayakla basılması bile bölgeye zarar veriyor. İkinci iş makinesi vakası yaşamayız umarım" dedi. (Kaynak: chp.org.tr.)

Bu haber 923 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Accor Otel Grubu, 329 milyon avro kar etti
Accor Otel Grubu, 329 milyon avro kar etti
Pandemi otelcilik sektöründe inovasyonu güçlendirdi
Pandemi otelcilik sektöründe inovasyonu güçlendirdi