Reklam
  • Reklam
Pandemiden en fazla turizm bölgeleri etkilendi

Pandemiden en fazla turizm bölgeleri etkilendi

ATSO Başkanı Davut Çetin, koronavirüsünün ekonomik olarak en fazla turizm bölgelerini etkilediğini vurguladı.

27 Eylül 2020 - 09:12 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 14:45

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından pandemi nedeniyle bu yıl webinar üzerinden gerçekleştirilen “Devlet Destekleri Zirvesi” büyük ilgi çekti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da online katıldığı zirvede 10 farklı kurumun destekleri anlatıldı. KOBİ ve büyük ölçekli işletmelerin yanı sıra, genç ve kadın girişimciler, zirveye yoğun ilgi gösterirken, devlet destekleri veren kurumlarla bir araya gelerek bilgi alma fırsatı yakaladılar.

 

Zirvenin İstişare Oturumu’nda bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, ilki 2017 yılında gerçekleşen ve yapıldığı her yıl üyelerden büyük ilgi gören “Antalya Devlet Destekleri Zirvesi”nin 4'üncüsü bu yıl pandemi nedeniyle webinar üzerinden gerçekleştirdiklerini söyledi.

Pandemiden ekonomik olarak en fazla turizm bölgeleri etkilendi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na katılımları için teşekkür eden Başkan Davut Çetinkoronavirüsünün ekonomik olarak en fazla turizm bölgelerini etkilediğini vurguladı.

Turizmin Antalya’da ticareti, hizmet sektörünü ve sanayi sektörünü de etkilediğini kaydeden Davut Çetin, “Antalya turizmi, güvenli turizm sertifikasıyla bir başarı göstermiş, 2,5 milyon civarında yabancı ziyaretçiyi ağırlamıştır, ancak dünya koşulları nedeniyle ziyaretçi sayımız %82 oranında azalmıştır. Haziran ayı SGK verilerine göre ülkemizde 4a çalışan sayısı bir yılda 295 bin azalmıştır, bunun 148 bini veya yarısı Antalya kaynaklıdır” dedi.

Pandemi döneminde iki anket çalışması, bir de Kalkınma Ajansı ile bir rapor çalışması yaptıklarını belirten Davut Çetin şöyle konuştu:

 

“Haziran ayında 500’den fazla üyemizin katıldığı ankete göre ortalama ciro kaybı %50 civarındadır. Temmuz ayında BAGEV olarak Antalya, Burdur, Isparta illerimizde bölge odalarımızla birlikte yaptığımız 1600 katılımlı ankete göre ise Batı Akdeniz’de ortalama ciro kaybı %35 civarında gerçekleşmiştir. Beklendiği gibi turizm ve hizmet sektöründe ciro kaybı daha yüksektir.

Turizmin Türkiye milli hasılası içindeki payı %3.4 iken Antalya’da %25’e yakındır. Merkez Bankamızın hesabına göre turizm gelirinde %60 düşüş ülke milli gelirini %4 civarında düşürmektedir. Bu da bizim raporumuzda Antalya ekonomisinin %15-%22 arasında daralacağı öngörüsünü doğrulamaktadır.  

Destekler 2021 Yılı Sonuna Kadar Sürdürülmeli

Bu dönemdeki kredi paketleri, kısa çalışma ödeneği, vergi ve prim ertelemesi gibi önlemler işletmelerimizin ayakta kalmasını sağlamıştır. Bununla birlikte Antalya’da turizm ve turizme bağlı işletmeler için zorluklar devam etmektedir. Raporumuzda da arz ettiğimiz gibi, Antalya’da bu sektörlerde destekler 2021 yılı sonuna kadar sürdürülmelidir.

Şimdi önümüzdeki büyük mesele vergi, prim ve kredi ödemeleridir. Ödeme gücünü kaybetmiş işletmeler ödemelerin yeniden ertelenmesini, pandemi desteklerinin devam etmesini beklemektedir.

Bu haber 794 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Talya otel için idari süreçlerin tamamlanması bekleniyor
Talya otel için idari süreçlerin tamamlanması bekleniyor
THY Avrupa'nın zirvesinde
THY Avrupa'nın zirvesinde