Pandeminin Muğla’ya maliyeti 1,6 milyar dolar

Pandeminin Muğla'ya maliyeti 1,6 milyar dolar

Pandemi nedeniyle Muğla’nın 2020 yılında 2 milyon 300 bin turist kaybettiği belirtilen toplantıda, ortaya çıkan mali kaybın 1,6 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

26 Mart 2021 - 00:00 - Güncelleme: 26 Mart 2021 - 22:17

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından gerçekleştirilen FTSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda, koronavirüs (Covid-19) pandemisinin Muğla’ya etkileri konuşuldu. Pandemi nedeniyle Muğla’nın 2020 yılında 2 milyon 300 bin turist kaybettiği belirtilen toplantıda, ortaya çıkan mali kaybın 1,6 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.

2021 yılında Mart ve Eylül aylarında düzenlenecek FTSO Meslek Komiteleri Müşterek Toplantıları’nın ilki, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı başkanlığında, çevrimiçi video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya FTSO Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, Yönetim Kurulu üyeleri Halil İbrahim Öztürk, Ramazan Dim, Şevket Gürol, Fatih Tufan, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu ve meslek komitesi üyeleriyle birlikte toplam 37 kişi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, süresi belirsiz, giderek kötüleşen ve etkileri derinleşen küresel bir krizle karşı karşıya olduklarını söyledi. Türkiye genelinde tablonun da her geçen gün kötüye gittiğini belirten Başkan Çıralı, turizm sezonu öncesinde açılma beklerken, yeni kapanmaların gündeme geldiğini kaydetti. Son olarak bölgenin en önemli turizm pazarı İngiltere’de kısıtlamaların arttırıldığını aktaran Başkan Çıralı, şunları kaydetti:

“İngiliz hükümeti, geçerli bir sebebi olmayanların ülke dışına çıkışını haziran ayı sonuna kadar yasakladı. Kurala uymayanlara 54 bin TL para cezası uygulanacağı açıklandı. Her gün değişen şartlara ve kısıtlamalara karşın eli taşın altında olan bizler, tüm sektörlerimizle beraber üretmeye devam ediyoruz, ekonominin çarklarını döndürmek için çalışıyoruz. Oda olarak bu zorlu süreçte, Meslek Komitelerimizin de aracılığıyla üyelerimizin yanında olarak, sorunların tespitine ve çözümüne aracılık etmek için çaba harcıyoruz. Bu kapsamda son olarak 23 Aralık 2020 tarihinde 7 Nolu Yiyecek İçecek Meslek Grubumuzla başlayan ve 19 Şubat 2021 tarihinde 1 Nolu İmalatçılar Meslek Grubumuz ile sona eren toplantılar serisinde, 13 meslek grubumuzla video konferans yöntemiyle bir araya geldik. Tüm sektörlerimizin sorunlarını, talep ve çözüm önerilerini tek tek not aldık ve rapor haline getirdik. Raporumuzu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya bizzat ilettim. Raporumuzu, 29 Mart Pazartesi günü Ankara’da TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve ilgili bakanlıklara ileteceğiz. Raporda yer alan tüm sorunların çözümünün ve taleplerin takipçisi olacağız.” 

Başkan Çıralı, FTSO tarafından Oda üyelerinin iş hayatına katkı sağlamak ve bölge ekonomisine değer katmak amacıyla yürütülen projeler ve çalışmalar hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

 

Bu haber 665 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme