Paris’in turizmdeki gelir kaybı 15,5 milyar avro

Paris'in turizmdeki gelir kaybı 15,5 milyar avro

Paris, pandemi nedeniyle geçen yıl hem turist kaybına hem de gelir kaybına uğradı.

30 Mart 2021 - 09:28 - Güncelleme: 31 Mart 2021 - 13:47

Fransa’nın başkenti Paris ve çevresinin, koronavirus salgını yüzünden geçen yıl turistlerin sayısının azalması nedeniyle 15,5 milyar avro gelir kaybına uğradığı açıklandı.

Bölgesel Turizm Komitesi (CRT) tarafından açıklanan verilere göre, turizm konusunda hep rekor kırmaya alışkın olan Paris, 2020’de bir önceki yıla göre yaklaşık 33,1 milyon daha az turist ağırladı.

Paris ve Île-de-France bölgesini 2020’de 12,6 milyonu Fransız olmak üzere toplam 17,5 milyon turist ziyaret etti. Bu rakamlar, Fransız başkentinde “turistik faaliyetlerde eşi benzeri görülmemiş bir düşüşü” temsil ediyor. 17,5 milyon turist, Paris’e 6,4 milyar dolar gelir sağladı. 

Yabancı turistlerin sağladığı gelir, bir önceki yıla göre yüzde 78, Fransız turistlerin sağladığı gelir de yüzde 56 düşüş kaydetti.

CRT’nin raporuna göre, Asya’da koronavirus salgınının patlak vermesine rağmen 2020 yılına iyi bir başlangıç yapan Fransa, mart ortasından itibaren kapanma önlemlerinin de etkisiyle turistik faaliyetlerin durmasına tanık oldu.

Önlemlerin yumuşatılmasıyla 11 Mayıs’tan başlamak üzere hafif bir canlanma gösteren turizm, ekim sonrasına kadar belli ölçülerde devam etti. Böylece Île-de-France bölgesi, daha ziyade iç turizm faaliyetleri ve Almanya, Britanya, Belçika ve İtalya gibi komşu ülkelerden gelenler sayesinde özellikle temmuz-ekim arasından biraz toparlandı. 

Rapora göre, krizden çok etkilenen otelcilik sektörü de mart-mayıs arası ve ekim sonrası dönemde konan kısıtlamalardan dolayı büyük kayıp gördü.

CRT’ye göre, 2020’de 2019’a kıyasla geceleme sayısında yüzde 68 azalma görüldü. 

Özellikle Paris otelleri, cirolarının yüzde 70’ni sağlayan yabancı turist yokluğundan çok çekti. Oteller arasında en çok etkilenenler de lüks oteller oldu. 

Dünyanın en görkemli müzelerinden olan Louvre ile Paris yakınlarındaki Versailles Sarayı da yüzde 72 ve yüzde 76 oranında turist kaybına uğradı. (ajansbizim)

Bu haber 685 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme