Patara Antalya markasını güçlendirecek

Patara Antalya markasını güçlendirecek

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Patara'nın Anadolu'daki en önemli medeniyetlerden Likya Birliği'nin M.Ö. 168'den M.S. 67'ye kadar başkenti, kültür şehri ve liman şehri olduğunu ifade etti.

20 Şubat 2020 - 00:00 - Güncelleme: 20 Şubat 2020 - 16:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından turizmde 2020'nin 'Patara Yılı' ilan edildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, 'Niye Patara Yılı oldu sorusuna' ilişkin turizmcilere kısa bir tanıtım yaptı. Patara'nın bunu hak ettiğine işaret eden Karaloğlu, Patara'nın Anadolu'daki en önemli medeniyetlerden Likya Birliği'nin M.Ö. 168'den M.S. 67'ye kadar başkenti, kültür şehri ve liman şehri olduğunu ifade etti.

Noel Baba Pataralıdır

Roma döneminde de Likya eyaletinin başkenti, Likya-Pamfilya'nın birleştirilmesi sonrasında yine başkentin Patara olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, “Bizans’ın bölgeye hakim olmasıyla Likya eyaletine Patara başkentlik yapmayı sürdürdü Patara dünyanın Noel Baba olarak bildiği, mezarının Demre'de Aziz Nikolaos Kilisesi'nde olduğuna inandığımız Noel Baba'nın da doğum yeri, yaşadığı yerdir. Yani Noel Baba dediğiniz insan Pataralıdır. Mezarı, kilise Demre'dedir ama doğum, yeri, yaşadığı yer Patara'dır" diye konuştu.

İlk Telsiz-Telgraf İstasyonu Patara’da Kuruldu

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de Patara'nın önemini yitirmediğini belirten Karaloğlu, “Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet Han döneminde oğlu Şehzade Cem Sultan Rodoslularla görüşmeyi Patara'da yapıyor. 2'nci Abdülhamit döneminde 1906'da Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu Patara'da kuruluyor. 1900'ların başında bugünkü 5G teknolojisi gibi, o gün hatsız telsiz telgraf istasyonu Patara'da kuruluyor ve Osmanlının Kuzey Afrika topraklarıyla İstanbul'un haberleşmesi sağlanıyor. 1913 yılına kadar devam ediyor ve İtalyanlar önce Patara'daki istasyonu bombalıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trablusgarp Mücadelesi var. Mustafa Kemal Atatürk o gün ki başkent İstanbul’la, Patara Telsiz-Telgraf İstasyonuyla irtibat kuruyor. Yani cumhuriyet tarihi açısından da çok büyük bir önemi var” dedi.

Roma Feneri Ayağa Kaldırılıyor

Patara Yılı’nı kent turizmi ve markası için artı bir değere dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Vali Karaloğlu, “Patara’nın çok özel bir deniz feneri var yıllarca bölgede ki denizcilere ışık olmuş. Roma dönemine ait bir deniz feneri. Zamanla yıkılmış ama bütün taşları bulundu. Roma Feneri’mizin bütün projeleri bitti geçen cuma günü Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan geçti. İnşallah biz Antalya Valiliği olarak hemen ihale edeceğiz. Biz geçen sene Patara’da Telsiz Telgraf İstasyonu’nun 113. yıl etkinliğini yapmıştık. İnşallah onların projelerini tamamlamaya çalışıyoruz. Oradaki o telsiz binasını, lojmanları ayağa kaldıracağız. Beş tane kule var bir tanesini sembolik olarak yapıp orada Türkiye’nin en önemli Telsiz Telgraf Müzesi’ni açmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu haber 382 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY'den 600 kokpit personeline ücretsiz izin bildirimi
THY'den 600 kokpit personeline ücretsiz izin bildirimi
2 otelini sağlık çalışanlarına açan Doğuş Grubu'ndan dev bağış
2 otelini sağlık çalışanlarına açan Doğuş Grubu'ndan dev...