POYD Başkanı Atmaca, ’’Nevruz tatili bekleneni vermedi’’

POYD Başkanı Atmaca, ''Nevruz tatili bekleneni vermedi''

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı ve Innvista Hotels Belek Genel Müdürü Ülkay Atmaca, Nevruz'da beklentilerin gerçekleşmediğini, geçen yıla göre azalış olduğunu söyledi.

05 Nisan 2019 - 04:01 - Güncelleme: 07 Nisan 2019 - 12:11

Ülkay Atmaca, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, 2019 yılının ilk 3 ayında turizmde gerçekleşen rakamların hem Türkiye için hem Antalya için çok pozitif olduğunu, açıklanan rakamlara göre Antalya'ya gelen turistlerin ilk 3 ay sonundaki artışının bir önceki yıla oranla % 245 arttığını belirtti.

Mart ayında geçen yıla oranla % 5 artışın aslında çok daha fazla olması gerektiğine işaret eden Atmaca, ''Ama nevruzun planlanan ve beklenen artışı daha düşük gerçekleşti. Nisan ayında Almanların da Antalya dönüyor olması nedeniyle daha da artacağını düşünüyorum'' diye konuştu. 

Antalya'ya gelen turistlerin ilk üç sırasında Almanlar, Ruslar ve İngilizler olduğunu vurgulayan Ülkay Atmaca, şunları söyledi:

''Nisan ayında Alman, Rus ve İngiliz turistlerin yanı sıra yavaş yavaş diğer pazarlarda hareketlenecektir. Gittiğimiz bütün fuarlar çok pozitif geçti. Sırasıyla İngiltere, Hollanda, Almanya, Rusya, Ukrayna gayet başarılıydı. zaman zaman stantların küçülmesi ile ilgili eleştiriler olsa da benim gördüğüm bütün fuarındaki stant yapısı ve bizlere olan ilgi alaka gayet iyiydi. 2019 da en az 2018 yılı gibi iyi geçecek görmüyor. Şu ana kadar yaşadığım tek olumsuzluk dediğimiz gibi Nevruzun beklenenden daha düşük olması. Bunun nedeni son birkaç aydır İran'da yaşanan enflasyondur. Tümen'in dolar karşısında çok ciddi değer kaybetmesi üzerine beklediğimiz İranlı turist gelmedi. Nevruzda gelecek turist sayısı beklenenin çok altında gerçekleşti. Ama bunun dışında 2019 ilgili her herşey şu an çok pozitif. Bütün veriler gayet iyi. Dövizin yükselmesi iç Pazarı biraz negatif etkileyecek gibi görünse de şu an bütün Pazar'daki artış devam ediyor.''

Bu haber 692 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY'nin bazı İtalya seferleri iptal
THY'nin bazı İtalya seferleri iptal
Gazipaşa-Alanya Havalimanı büyütülsün
Gazipaşa-Alanya Havalimanı büyütülsün