Restoranlar acil destek bekliyor

Restoranlar acil destek bekliyor

Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AYGİD) Başkanı Zeki Özen, sektörde 50 bin çalışan bulunduğunu, bunun bir kısmının Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamadığını belirtti. Özen, işletmeler ile tedarikçiler arasındaki çeklerin güvence altına alınmasını istedi.

30 Kasım 2020 - 11:35 - Güncelleme: 01 Aralık 2020 - 12:23

Fikri Cinokur - Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AYGİD) Başkanı Zeki Özen, sektörde 50 bin çalışan bulunduğunu,  bunun bir kısmının Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamadığını belirtti. Özen, işletmeler ile tedarikçiler arasındaki çeklerin güvence altına alınmasını istedi.

Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri (AYGİD) Başkanı Zeki Özen ve yönetim kurulu üyeleri,  ATSO Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti. Sektörün sorun ve önerilerini içeren raporu ATSO Başkanı Çetin’e veren Özen, pandemide ilk kısıtlamanın restoran sektöründen başlandığını söyledi.

En önemli taleplerinin SGK kaydı 30 günü geçen tüm personelin Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanması olduğunu belirten Özen, şunları kaydetti.

‘’Sektörümüzde yaklaşık 50 bin çalışan var. Bunların bir kısmı kısa çalışma ödeneğinden yararlanabiliyor. Ancak Haziran ayından sonra işe aldığımız çalışanlarımız bu ödenekten yararlanamıyor. Eğer bu konuda talebimiz karşılanırsa çalışanlarımızın bu zor süreci geride bırakmaları sağlanacaktır.’’

İşletmelerin en büyük sorunlarının başında kira geldiğini anlatan Zeki Özen, şöyle devam etti.

‘’Bu dönemde işletmeleri kapalı olan yerlerden kira alınmaması ya da kira ile ilgili bir destek sağlanması bizler için çok önemli. Doğalgaz ve elektrik giderlerimize de destek sağlanmalı. İşletmelerin ayakta kalabilmesi için düşük faizli kredi talebimiz var. Birçok işletmemiz ödeme kabiliyetlerini kaybetme noktasına geldi. İşletmelerimizin ayakta kalabilmesi için cirolarına göre belirli hibe desteği ve vergi ödemelerinin de en az 6 ay daha ötelenmesini istiyoruz. İşletmeler ile tedarikçiler arasındaki çeklerde güvence altına alınmalı.’’

ATSO Başkanı Davut Çetin de, pandeminin en fazla zarar verdiği şehirlerin başında Antalya geldiğini bildirdi. Çetin, şunları kaydetti.

‘’Bu süreçte restoranlarımız büyük mağduriyet yaşadılar. Pandeminin ilk günlerinde 3 ay süreyle kapatılan restoranlarımıza henüz kendilerini toparlayamadan yeni kısıtlamalar geldi. Bu kısıtlamalardan sonra birçok işletmemiz yeniden kepenk kapatmak zorunda kaldı. Salgının daha fazla yayılmaması için her türlü tedbire uyma konusunda istekliyiz. Ancak bu sürecin ekonominin çarklarında kalıcı hasar bırakmaması için de destek paketlerinin doğru noktalara odaklanması gerekiyor. Ekonomi yönetimimiz acil olarak bu işletmelerimize hibe, düşük faizli kredi, kamu alacaklarında faizsiz erteleme gibi destekler sağlamalı.’’

 

Bu haber 749 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor