Rezervasyon iptaline ilişkin genelge

Rezervasyon iptaline ilişkin genelge

Kültür ve Turizm Bakanlığı, faaliyetlerine ara veren konaklama tesislerine ilişkin genelge yayımladı. Genelgede konaklama içermeyen rezervasyon ve etkinlik iptalleri için tesisler için hukuki işlem uygulanmayacağı belirtildi.

20 Mayıs 2020 - 00:00 - Güncelleme: 20 Mayıs 2020 - 15:05

Kültür ve Turizm Bakanlığı, faaliyetlerine ara veren konaklama tesislerine ilişin genelge yayımladı. Konaklama içermeyen diğer etkinliklerin, konaklama tesisinin faaliyetine ara vermesi veya sezon açılışını gerçekleştirmemesi nedeniyle konaklama tesisi tarafından iptal edilmesi durumunda, konaklama tesisleri hakkında işlem uygulanmayacağı bildirildi.

Bakanlığın yayımladığı genelge şöyle:

GENELGE

2020/7

Bakanlığımızın 16.04.2020 tarihli ve E.308990 sayılı (2020/5 Nolu) Genelge ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında turizm sezonunu açmayan ya da faaliyetlerine ara veren konaklama tesislerinin, söz konusu genelgenin yayımı tarihinden önce teyit edilen ve girişi 1 Mayıs 2020 tarihinden önce olan rezervasyonların veya aynı tarihten önce gerçekleştirilecek konaklama içermeyen diğer etkinliklerin, konaklama tesisinin faaliyetine ara vermesi veya sezon açılışını gerçekleştirmemesi nedeniyle konaklama tesisi tarafından iptal edilmesi durumunda, konaklama tesisleri hakkında 2634 sayılı Kanunun 33’üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (e) bentleri kapsamında işlem uygulanmayacağı bildirilmiştir.

Yeni Koronavirüs salgınının Dünya genelindeki seyri dikkate alınarak, anılan Genelgede belirtilen 1 Haziran 2020 tarihi, 31 Aralık 2020 olarak güncellenmiştir.

Bilgilerinizi rica ederim.

DAĞITIM:

  • 81 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne
  • Türkiye Otelciler Federasyonu’na
  • Türkiye Otelciler Birliği’ne
  • Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’ne

Bu haber 1083 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY'den İngiltere açıklaması
THY'den İngiltere açıklaması
İstanbul'da konaklama tesislerinin doluluk oranı yükseldi
İstanbul'da konaklama tesislerinin doluluk oranı yükseldi