Roma dönemine ait tarihi çarşı turizm merkezi oluyor

Roma dönemine ait tarihi çarşı turizm merkezi oluyor

Bilecik'in Osmaneli ilçesindeki Roma dönemine ait tarihi çarşı BEBKA'nın destekleriyle turizm merkezi oluyor.

21 Şubat 2020 - 11:49 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 10:07

Bursa -Eskişehir -Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarihi mekanların yeniden canlanması için desteklerini sürdürüyor. BEBKA sayesinde tarihi dokular tekrar ayağa kalkıyor.

Bursa, Eskişehir ve  Bilecik'teki  arihi mekanlara ve eserlere büyük destek sağlayan BEBKA’nın, Bilecik Osmaneli ilçesindeki bir çok tarihi eser projesi görenleri kendine hayran bırakıyor.

Tarihsel geçmişi Bizans dönemine dayanan, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde önemli olaylara şahitlik eden Bilecik’in Osmaneli ilçesinde, Roma dönemine ait  tarihi çarşı İş Geliştirme Merkezi olarak BEBKA destekleriyle ayağa kalkacak.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Roma döneminden kalan tarihi çarşının İş Geliştirme Merkezi olarak yine BEBKA destekleriyle ayağa kaldırılacağını belirterek, şunları kaydetti:

''Aynı yerde 7 tane konak var, onun dışında da bizim belediye olarak düzenlediğimiz alanlar var ve kısa bir sürede inşallah orasını da çok fazla ziyaret edilen bir turizm merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Bu bulunduğumuz bölgede turizm bakanlığı ile birlikte sokak sağlık araştırma çalışması yaptık. Ancak devamında yine buradaki bir konağımızda kadın girişimciler ve genç girişimciler ile ilgili BEBKA destekli bir projemiz var. Onun dışında yine BEBKA ile beraber yaptığımız, Emeviler döneminden kalan tarihi ve şifalı olan İçmeler sularını tekrar sağlık turizmine kazandırdık. Bence tatil köyleri kalitesinde oldu Şu anda da 90 yatak kapasitesi var, inşallah ikinci etap bir proje ile oradaki yatak kapasitesini 300 yatağa çıkartmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim de  Osmaneli'nin Bizans dönemine dayanan, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde önemli olaylara şahitlik etmiş tarihi bir ilçe olduğunu ifade etti. Gerim,  Roma Dönemine ait  çarşıyı turizme kazandırarak yerli ve yabancı turistlerin bölgeye olan ilgisini daha da arttıracaklarını bildirdi. 

 

Bu haber 519 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Acentelerin evden çalışma süresi  yine uzatıldı
Acentelerin evden çalışma süresi yine uzatıldı
Rusya uçuş yasağını uzattı
Rusya uçuş yasağını uzattı