Rusya’da erken rezervasyonlar yüzde 80-85 oranında düştü

Rusya'da erken rezervasyonlar yüzde 80-85 oranında düştü

TUI Rusya ve CIS Genel Müdürü Oğuz Ergül, Rusya'da son 20 günde erken rezervasyonların yüzde 80-85 oranında düştüğünü söyledi.

10 Mart 2020 - 09:44 - Güncelleme: 11 Mart 2020 - 10:57

TUI Rusya ve CIS Genel Müdürü Oğuz Ergül, Rusya'da son 20 günde erken rezervasyonların yüzde 80-85 oranında düştüğünü söyledi.
  
Oğuz Ergül, Turizmdays.com editörü Emin Demir'e yaptığı açıklamada, Rusya pazarında planlanan erken rezervasyonların korona virüsü furyasının yayılması, İdlib olaylarının politik yönünün yansıması yüzünden son 20 günde yüzde 80-85 altına düştüğünü belirtti. 

2020 için kapasite artırımı yapmalarına rağmen gecen yıl aynı donemde gelen sayıların yüzde 50 gerisine düştüklerine dikkat çeken Ergül, ''Tüm Rusya pazarında olduğu gibi Ukrayna pazarında da aynı durum yaşanıyor. Petrolün sert düşüşü nedeniyle de Rus Rublesi Dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetti. Halbuki Türkiye ile Rusya arasında varılan ateşkeş mutabakatı turizme olumlu yansımıştı. Bizim en büyük şansımız corona virüsünün ülkemizde henüz tespit edilmemesidir'' dedi.

Ergül, TUI Rusya & CIS olarak Moskova'da düzenlenen her iki fuara da ana sponsor olarak katıldıklarını, fuarlarda durumu gözlemleyip turizmin geleceğini daha yakından görebileceklerini ifade etti.

Kriz masası oluşturuldu

TUI Rusya & CIS olarak kriz masası oluşturduklarını anlatan Oğuz Ergül, ''Kriz masası çeşitli senaryolar üzerine çalışıyor. Kriz masası belli pazarların kapanması, kapasitenin düşürülmesi durumunda alınacak ekonomik önlemleri görüşecek. Bu ekonomik önlemler arasında personel sayısının azaltılması, belli yatırımların durdurulması gibi önlemlerdir. Şu anda zaten yeni personel alımını durdurduk. İhtiyaç olursa alınacak ekonomik önlemler hayata geçirilecek'' dye konuştu.

2020 için 1 milyon 600 bin pax

2020 için TUI Rusya & CIS olarak Türkiye'ye 1 milyon 600 bin pax planladıklarını anlatan Oğuz Ergül, şunları söyledi:

''Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Baltık ülkelerinden Türkiye'ye 1 milyon 600 bin pax planlamıştık. Ancak şu andaki olumsuz tablo Mart ayı sonuna kadar sürerse planladığımız pax sayısında yüzde 30-35 pax kadar bir kaybımız olur. Avrupa pazarında da ciddi düşüşler olduğunu duyuyoruz. Avrupa'daki bazı havayollarının binlerce uçuşunu iptal ettirmesi pazardaki sıkıntıyı ortaya koymaktadır. Bizlere düşen görev öncelikle alınan rezervasyonları korumaktır. Geçen haftalarda günlük 800 ile 1000 paxlara varan iptaller gerçekleşti.''

Ne tedbirler alındı?

''Bu nedenle otellerle birlikte atılacak adımlar var'' diyen Oğuz Ergül, şöyle konuştu:

''Sezon başı olan Nisan - Mayıs aylarını kurtarabilecek önlemler almalıyız. Bu nedenle otellerle birlikte atılacak adımlar var. Acil olarak otel fiyatlarına mudahale edip pazar şartlarına gore ayarlanması lazım.Biz TUI Rusya olarak iptallerin gerçekleşmemesi adına müşterilere seyahatlerine son 2 hafta kalana kadar seyehati cezasız iptal hakkı tanıdık. Ayrıca bu süre içerisinde aldıkları paketin daha altı bir paket oluşursa aradaki farkı ödemeyi de taahhüt ettik. Birde ileriye dönük olarak Nisan - Mayıs aylarına yönelik misafirlerin yapacakları rezervasyonlar için sadece 3 bin Ruble peşin alıyoruz. Halbuki normal dönemlerde seyahat parasının yüzde 50'si ile yüzde 80'i arasında peşin alınır. 

Eğer yaşanan bu olumsuzlar Nisan ayı sonuna kadar düzelirse zarar asgariye iner. Ancak yaşanan bu sıkıntı sadece Türkiye'ye özgü değil. Yaşanan sıkıntı global bir sıkıntıdır. Bu sıkıntı turizmde rakip ülkeler olan İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde çok daha büyük. Zarar daha fazla.''

Türkiye daha şanslı

Türkiye'nin yaşanan sıkıntılar açısından rakip ülkelerden daha şanslı olduğunu vurgulayan Ergül, ''Rakip ülkeler Türkiye ile rekabet edemezler. Bunun nedeni Türkiye'de henüz hiçbir korona virüsü vakasının yaşanmamasıdır. Sayılar düşşede sonunda en büyük pasta Türkiye'nin olacak. Bunun için Türkiye'de tüm bileşenler bir araya gelerek gerekli önlemleri almalıdır. O zaman rakiplerimize göre avantajlı oluruz'' şeklinde konuştu.

Bu haber 6473 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜRSAB, ''Haklarında yasal işlem başlatılacak''
TÜRSAB, ''Haklarında yasal işlem başlatılacak''
Ersoy, ''Kentlerin özgün kimlikle markalaşması önceliğimiz''
Ersoy, ''Kentlerin özgün kimlikle markalaşması önceliğimiz''