Rusya’dan turizme umut yok gibi

Rusya'dan turizme umut yok gibi

Rusya, yerel tur operatörlerinin, bazı uçuşların askıya alınmasından kaynaklanan zararlarını karşılamak için kaynak ayıracak.

14 Mayıs 2021 - 11:12 - Güncelleme: 15 Mayıs 2021 - 11:09

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin kabine toplantısında, koronavirüs vakalarının artması nedeniyle Türkiye ile Tanzanya’ya uçuşların durdurulmasında ciddi sorunlar yaşayan tur operatörlerinin desteklenmesi için yeni önlemleri ele alacaklarını söyledi.

Mişustin, “Bu ülkelerde tatilde olan vatandaşlarımızı (uçuşların askıya alınmasıyla) buralardan tahliye eden tur operatörlerinin zararlarını karşılamalıyız. 50 bini aşkın vatandaşımızdan söz ediyoruz. Tahliye uçuşlarını gerçekleştiren şirketlerin zararlarının karşılanması için 1 milyar ruble (yaklaşık 13.5 milyon dolar) ayıracağız” dedi.

Rusya, koronavirüs kaynaklı vaka sayılarının artış göstermesi nedeniyle Türkiye ve Tanzanya’ya uçuşların 15 Nisan-1 Haziran arasında askıya alınmasına karar vermişti.  

Kısıtlama uzayabilir 

Bu arada, Rusya’nın Türkiye’ye charter uçuşları durdurmasına ilişkin sürenin sonuna yaklaşırken, bu sürenin uzayabileceği de konuşulmaya başlandı.   

Rus turizm sektörüne yönelik yayın yapan haber portallarında bu sürenin Ağustos sonuna kadar uzayabileceği yönünde yorumlar yapılıyor. turprom.ru'da yer alan haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın,  ''Rusya'ya gidiş programı olduğu ve bunun gerçekleşmediği'' belirtildi. 

Haberde, ''Türk tarafına, diplomatik kanallarla uçuşların 1 Haziran'da başlamayacağını bildirdi. Böyle bir karar verildiği için müzakere konusu da ortadan kalktı ve ziyaret gerçekleşmedi'' denildi. Yazıda,"Rus uzmanların, Türkiye'nin turistlere Ağustos sonu-sonbahar başına kadar açılmayacağına inandığı'' da belirtildi.   

Sonbahara sarkabilir

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin de Rusların Türkiye'ye yönelik tatil beklentileri için yaz sonu veya sonbaharın başlangıcını işaret etmişti.  

Bir süre önce NSN radyosunda konuşan Barzıkin, tatil noktalarının açılmasının salgınla ilgili duruma bağlı olduğunu söylüyordu Barzıkin, ''Rusya’nın Türkiye, Tunus ve Yunanistan’a yönelik uçuşları büyük ihtimalle yaz sonunda veya sonbaharın başında yeniden başlatacağını düşündüğünü'' dile getirmişti.  (ajansbizim)

Bu haber 793 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 yeni otel projesine teşvik
6 yeni otel projesine teşvik
AOSB'ye otel yaptırılacak
AOSB'ye otel yaptırılacak