Reklam
  • Reklam
Safranbolu’daki su tünelleri turizme kazandırılacak

Safranbolu'daki su tünelleri turizme kazandırılacak

Safranbolu'da 1645 yılından kalma olduğu bildirilen atık su tünellerinin turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı.

26 Eylül 2020 - 07:11 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 09:55

karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kültür Turizm Vakfı tarafından restorasyon çalışmaları yapılarak turizme açılması için proje çalışmaları yürütülen tünellerde incelemelerde bulundu.

Asırlar önce tarımsal arazilerden daha fazla yararlanabilmek adına Akçasu Deresi'nin üstüne kemerler vasıtasıyla kurulan içme suyu ve atık su giderleri ile kanalizasyon işlevlerini yerine getirmesi için yapılmış Safranbolu Eski Çarşıda bulunan Demirciler ve Bakırcılar Çarşıları, Cinci Hanı ve İzzet Mehmet Paşa Camisi'nin altından geçen tünellere inerek incelemelerde bulunan Vali Gürel, İnşaat Mühendisi Mehmet Baki Duvan’dan bilgiler aldı

Vali Gürel, ardından yaptığı açıklamada, Safranbolu’nun yeryüzündeki güzelliklerinin yıllardır görüldünü belirterek, şunları söyledi:

Turizm çeşitlenecek

''Bugün de 1645 yılında belki de bütün dünya da böyle bir kanal sistemi olmazken, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ecdadımız tarafından Safranbolu’da atık suların bertarafı adına bir çalışma yapılıyor ve şuanda Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar öncülüğünde bir proje hazırlanıyor.  1645 yılında yapılan bu atık su tünellerinin turizme kazandırılması ve gelen misafirlere gösterilmesiyle alakalı bir projeleri var. Safranbolu Kaymakamımızla beraber burayı yerinde görelim istedik. Nasıl turizme kazandırabiliriz diye içeriye girdik ve gezdik, gerçekten muhteşem bir yapı. Belirli bir proje kapsamında güvenlik tedbirleri alındıktan sonra turizme kazandırılacağını düşünüyorum. Bu tür yapılarla beraber Safranbolu turizmi çeşitlenecek. Karabük’ün çeşitli yerlerinde ki doğal güzelliklerini turizme kazandırmak için çabalarımız var. Burayı da  aynı kapsam içerisinde planlayabilirsek hem Safranbolu ve Karabük’ün turizmine katkıda bulunulmuş olacak hem de ülke turizmimize çeşitlilik kazandırmış olacağız. Dünya da belki de örneği az olan tünellerden, kanallardan bir tanesi, inşallah bunu da gün yüzüne çıkartmış olacağız.'' (Kaynak: Karabük Valiliği)

Bu haber 586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye havacılığın en hızlı toparlandığı beşinci ülke
Türkiye havacılığın en hızlı toparlandığı beşinci ülke
Avrupa Otelciler Birliği'nin genel kurulu online yapıldı
Avrupa Otelciler Birliği'nin genel kurulu online yapıldı