SAYD Başkanı Kuk, ’’Seyahat acentası enflasyonu var’’

SAYD Başkanı Kuk, ''Seyahat acentası enflasyonu var''

Seyahat Acentecileri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Hamit Kuk, ''Türkiye'de seyahat acentesi enflasyonu var. Acente belgesi ücretleri çok düşük. Bu rakamın TÜRSAB Yasasında yükseltilmesini talep etmiştik'' dedi.

27 Temmuz 2019 - 13:17 - Güncelleme: 29 Temmuz 2019 - 11:28

SAYD Başkanı Hamit Kuk Turizmdays.com muhabirine yaptığı açıklamada, yeni yasalaşan Turizm Ajansı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) yeni hazırlanacak yasa taslağı  hakkında açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB'ın yeni yasa taslağının seyahat acenteleri sektörü açısından dört dörtlük bir taslak olduğunu ve bunun bir an önce yasallaşması gerektiğini anlatan Kuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un seçim öncesi sektör temsilcilerine yasanın haziran ayında çıkarılması sözü verdiğini anımsattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un sözünde durmadığını kaydeden Hamit Kuk şöyle devam etti.

''Geçen mart ayında Antalya'da Sayın Bakan Ersoy 600'e yakın seyahat acentesi temsilcisine (TÜRSAB'ın yeni yasası en geç 2019 haziran ayında TBMM'den geçecek) demişti. Ancak verilen bu sözler gerçekleşmedi. Bakanlıkta bekletilen yeni TÜRSAB yasası dört dörtlük bir yasa. Sayın bakan bu konuda sektörün STK temsilcileriyle görüşmüştü. Fikirlerini aldı. Hatta sayın bakan bu yasa taslağında iki konuya itiraz etmişti. Bakan, (Ben bu işin takipçiyim) demişti. Şu ana kadar TÜRSAB yasası geçmedi ama turizmi ilgilendiren iki yasa geçti.''

SEYAHAT ACENTESİ ENFLASYONU VAR

Turizmde son yıllarda önemli gelişme gösteren Tayland'ın 2 yıl önce 2 bin acentesiyle birlikte 26 milyon turist ağırladığını, bu yıl ise 50 milyon turist hedeflediğini anımsatan Hamit Kuk, Türkiye'de 12 bine yakın seyahat acentesi bulunduğunu söyledi.

 Kuk, şöyle devam etti.

''Türkiye'de seyahat acentesi enflasyonu var. Acente belgesi ücretleri çok düşük. Bu rakamın TÜRSAB Yasasında yükseltilmesini talep etmiştik. Yeni yasa da isteyen acentenin şirketini devretmeden seyahat acentesi belgesini devredebilmesini istedik. Yeni acente açılması teşvik edilmesi yerine mevcut atıl bulunan seyahat acentesi belgelerinin hareketlendirilmesi gerektiğini söyledik.

Sayın bakanın itiraz ettiği konulardan birincisi yeni yasada merkez acente kurulması 55 bin TL, şube acente kurulması da 5 bin TL idi. Bunun kaçak acenteciliği artıracağını düşünüyoruz. Yüksek bedelli olsun herkes kafasına göre şube acente kurmasın dedik. Buna itiraz edenler bundan nemalananlar. Bu yasa taslağını toplantıya katılan herkes alkışladı.Sayın Bakan da (Bunu tekrar görüşelim) dedi. Haziran ayında yasa çıkmadı, Ekim ayında çıkarılsın. 10 -12 bin seyahat acentesi bunu bekliyor.''

KAOS ÇIKAR

Otellerin kendi müşterilerini transfer etmek istediğini ifade eden Kuk, ''Oteller kendi yolcusunu taşımak istiyor. Ama bunun da  TÜRSAB Yasası'nda yer almasını istiyor. Maden oteller yolcusunu taşımak istiyor o zaman bu talep Otelciler Yasasına konulsun. Yoksa turizmde kaos yaşanır''  dedi.

HAKSIZ REKABETİ VE TÜKETİCİYİ KORUYOR

Bakan Ersoy'un seyahat acentecilerine anlattığı TÜRSAB Yeni Yasa taslağının ortadan haksız rekabeti kaldıracağını vurgulayan Kuk, şöyle konuştu.

''Bu yasa seyahat acentecileri arasındaki haksız rekabeti önleyecek, tüketiciyi koruyacak. Kaçak acenteciliği de önleyecek. Ulaşımla ilgili sorunları çözecek. Sektörün  belli başlı 3-4 ana sorunu var. Yüzde 90-95'ini bu yasa çözer. Bu yasanın çıkıp çıkmaması ne TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın ne de sayın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un umurunda... Bunlar zaten büyük seyahat acentesi. Bu yasa küçük ve orta boy seyahat acentelerini koruyacak. Türkiye'de seyahat acentesi sayısı 12 bine dayandı. Son bir yılda bine yakın acente kurulması başvurusu oldu. Bu yasa TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın da seçim vaatleri arasındaydı. Meclise gelmedi. Bu konuda TÜRSAB'a 400'e yakın görüş bildirildi.''

YENİ YASAYA İHTİYAÇ VAR

Türkiye'nin yeni bir seyahat acentesi yasasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Hamit Kuk, ''1618 Sayılı Yasa 1972'de çıktı. Artık sektörün ihtiyaçlarını karşılamıyor.  Türkiye'nin yeni bir TÜRSAB yasasına ihtiyacı var. Bu yasa taslağını meclise getirmek isteyenlerle sektörün en üst düzeyindeki temsilcisi arasında kişisel bir husumet varsa 10 binden fazla acenteciyi cezalandırmayın'' dedi.

TÜRSAB TURİZM AJANSI İÇİNDE YER ALMALIYDI

SAYD Başkanı Hamit Kuk, TÜRSAB'ın yasa ile kurulduğunu, sektörde faaliyet gösteren tüm seyahat acentecilerini temsil ettiğini ifade ederek, TÜRSAB'ın yeni yasa ile kurulan Turizm Ajansı içinde de yer alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 2929 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yunanistan 29 ülkeyle turizmi başlatıyor, listede Türkiye yok
Yunanistan 29 ülkeyle turizmi başlatıyor, listede Türkiye yok
 İmamoğlu, ''Artık bu surlarda insanları gezdirmemiz lazım''
İmamoğlu, ''Artık bu surlarda insanları gezdirmemiz lazım''